A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) az idei 6,63 milliárd után jövőre 10,57 milliárd forintos állami támogatással gazdálkodhat – írta az MTI.
Kutatóintézetére 229,4 millió, titkárságára 4,05 milliárd forintot költhet, a Pesti Vigadó művészeti programjaira 13 milliót, a Nemzeti Szalon programjaira 64 milliót, az MMA végleges elhelyezésére szolgáló irodaház rekonstrukciójára pedig 4,8 milliárd forintot.
Összehasonlításul: a teljes magyar kultúrát finanszírozó Nemzeti Kulturális Alap – zömében a játékadó NKA-t megillető részéből származó – tervezett bevétele 11,82 milliárd forintot tesz ki.
Az MMA alapítása óta egyre több pénzzel gazdálkodhat. Erről bővebben ebben a cikkünkben is olvashat >>
Mi az az MMA?
A Magyar Művészeti Akadémiát Orbán Viktor iránymutatása nyomán tették meg a művészeti élet korlátlan urává. A hasonló nevű egyesület 1992-ben jött létre és csaknem húsz évig működött társadalmi szervezetként. A Fekete György által alapított magánegyesületnek a 2011-ben megalkotott alaptörvény adta meg a köztestület státuszt, valamint hatalmat és nagyon sok pénzt. Fekete György, a Kádár-rendszer ünnepelt iparművésze, félsikeres belsőépítésze volt, most ultrakonzervatív-jobboldali politikus.
Az MMA megkapta a Műcsarnok és a Pesti Vigadó milliárdos értékű ingatlanainak tulajdonjogát, és több olyan jogosultsága is van, amellyel a művészetet, a kulturális közéletet befolyásolni tudja. Az MMA ítéli oda például a Nemzet Művésze díjat, és az azzal járó közel 700 ezer forintos életjáradékot is. Illetve ösztöndíjakat, kutatásokat, kiállításokat finanszíroznak is egy szűk ideológia, művészetfelfogás mentén.