Nagyvilág

2030-ra eltűnhetnek a sofőrök Dubajból

Azt szeretnék, ha minden negyedik közúti utazás már sofőr nélküli járművekkel történne - írja az MTI.

Az Egyesült Arab Emírségek alelnöke és miniszterelnöke, Mohamed bin Rasíd Ál-Maktúm által bejelentett közlekedésfejlesztési stratégia szerint mind a magánautók, mind a tömegközlekedési járművek esetében el akarják érni a 25 százalékos sofőrnélküliségi arányt.

A miniszterelnök szerint ezzel sok pénzt lehetne megtakarítani és csökkenteni lehetne a balesetek számát.

Az önjáró autók, köztük taxik elterjedése miatt ugyanakkor tömegesen veszítenék el állásukat a városállamban dolgozó külföldi, főleg dél-ázsiai taxisofőrök.

Ál-Maktúm nem közölte, hogy mennyi pénzt szánnak a vezető nélküli közlekedés széles körű bevezetésére, de azt mondta, hogy azzal évente 22 milliárd dirhamot (1657 milliárd forint) lehetne megtakarítani, mert csökkennének a balesetek és taxi- és buszsofőröket sem kellene fizetni.

A kormányfő minden előzmény nélkül jelentette be a tervet hétfőn, csak kevés részletet közölt.

Az autóbolond Dubajban jelenleg 1,5 millió személyautó közlekedik, a város vezető nélküli metrója évente 178 millió utast szállít.

A “sofőrtelenítés” a dubaji Közúti és Szállítási Hatóság, valamint a Dubaj Jövője Alapítvány közös projektje. Egyelőre semmit sem tudni arról, miként akarják finanszírozni a programot, csak azt tudni, hogy rövidesen megteremtik az “okosközlekedés” jogszabályi kereteit.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik