Az ún. „fair banki” és az adósságfék szabályok bevezetésével átláthatóvá vált a fogyasztói kölcsönszerződések megkötése, a hitelfelvétellel együtt járó kockázatok felmérése, azok korlátozása – jelenti ki az MNB közleményében. A korábbi lakossági jelzáloghitelek esetében ugyanakkor még mindig jelentős számú, kb. 144 ezer a késedelmessé vált, vagy már felmondott hitelek száma – ismeri el.
Az MNB azért, hogy ezen szerződéseknél elősegítse az adósok fizetőképességének helyreállítását, továbbá a tartozás rendezését, ösztönzi a pénzügyi intézményeket, hogy az adósokkal működjenek együtt, és közösen keressenek megoldást.
Ennek megvalósítása érdekében saját szabályozói hatáskörében eljárva
Az MNB elvárja a pénzügyi intézményektől, hogy valamennyi érintett adós esetében megkíséreljék a kapcsolatfelvételt a helyzet rendezése érdekében, az adósoktól begyűjtött információk alapján egyedileg elemezzék az adós fizetőképességét, továbbá az adósok tényleges élethelyzete alapján a pénzügyi intézmények közérthetően megfogalmazott megoldási javaslatokat készítsenek, az előnyöket és hátrányokat is ismertetve az érintettek számára. Az MNB elvárja azt is a pénzügyi intézményektől, hogy ne csak az adóst, hanem az egyéb kötelezetteket (pl.: kezes, jelzálog kötelezett) is bevonja a közös megoldáskeresésbe.
Fontos felhívni minden érintett figyelmét arra is, hogy a sikeres megoldáskereséshez nem csak a pénzügyi intézmények, hanem az adósok felelős együttműködésére is szükség van. Az MNB ennek érdekében az ajánlás megjelentetésével egyidejűleg fokozott tájékoztatási tevékenységet fog végezni.
Az MNB a késedelembe esett lakossági jelzáloghitelek fizetésének helyreállításáról készített ajánlástervezetét a mai napon szakmai konzultációra átadta a Magyar Bankszövetségnek, a végleges ajánlás kiadása március közepére várható.