Egy friss tanulmány alapján egy franciaországi barlangból előkerült neandervölgyi hüvelykujjcsont ízületi porckopásra utal – írja az IFLScience. Ez az első bizonyíték arra, hogy a rendellenesség érintette ősi rokonunk kezét.
Silvana Condemi, az Aix-Marseille Université munkatársa és kollégái a lelet patológiai jellemzőit elemezve arra jutottak, hogy a kínzó állapot a rendszeres kovakőverés során elszenvedett ismételt ütések és rázkódások következtében alakulhatott ki.
Az osteoarthritis, azaz az ízületi porckopás egy igen gyakori rendellenesség, amely sokszor érinti az ujjakat. Az állapotot neandervölgyieknél már észlelték, a faj kezében viszont még nem detektálták. A 125 ezer éves maradvány CT-vizsgálata a közelmúltban elváltozott felületeket és csomókat mutatott ki a bal hüvelykujjon, ami összhangban van az osteoarthritisszel.
A neandervölgyiek genetikailag fogékonyak voltak az ízületi porckopásra, a betegség azonban általában nem terjedt ki a kezekre. Más kockázati tényezők, így az elhízás vagy a C-vitamin hiány szintén kizárható, hiszen ezek nem voltak jellemzőek a populációra.
A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a rendellenességet jelen esetben a kezek túlzott igénybevétele, például a kőszerszámok használata vagy az állati bőrök cserzése okozhatta. A helyzetet az érintett kora és gyulladásos reakciója súlyosbíthatta, az állapot komoly fájdalommal járhatott.