A Vosztok–1 űrhajót 62 éve, 1961. április 12-én lőtték ki, ezzel a járművel utazott Jurij Alekszejevics Gagarin, az első ember, aki a világűrben járt – írja a Múlt-kor. Gagarin 1934-ben született, középiskolában öntödei munkásnak tanult, és korai tanulmányai során belépett a Komszomolba, a szovjet kommunista ifjúsági szervezetbe.
Az első űrhajós
A repülés már fiatalon felkeltette érdeklődését, elsőként egy Jak–18-as gyakorló repülőgéppel emelkedett a magasba, innen pedig egyenes út vezetett a repülőképzésig, ahol 1957-ben sikeresen, első osztályú minősítéssel teljesítette a pilótavizsgát. Ezután bekerült a háromezer, űrrepülésre potenciálisan alkalmas jelölt közé, akik közül szigorú, több körös szelekció után végül pár nappal a kilövés előtt Gagarin került kiválasztásra.
1961. április 12. lett az a dátum, amely méltán került a történelemkönyvekbe, magyar idő szerint 7:07-kor elstartolt Bajkonurból a Vosztok–1 egyszemélyes űrhajó, fedélzetén Gagarinnal. Az űrhajó összesen száznyolc perc alatt tette meg a Föld körüli utat, ez idő alatt Gagarin többnyire jól viselte az űrutazással járó megpróbáltatásokat: fedélzeti naplójába jegyzeteket készített, magnetofonra mondta fel tapasztalatait. Az utazás végén a Vosztok–1 visszatért a Föld légkörébe, Gagarin pedig sikeresen katapultált hét kilométeres magasságban, ejtőernyője a Volga menti Szmelovka falunál, egy szántóföldön ért földet.
Tragikus vég
Életének rövid hátralevő szakaszában Gagarin az újabb űrhajósok kiképzésével foglalkozott, parancsnokhelyettes lett, és ugyan több űrrepülést nem hajtott végre, a repülés továbbra is élete része maradt. A sors kegyetlen fintora, hogy halálát éppen egy repülőgép-baleset okozta: 1968. március 27-én – miután több, mint egy éve nem repült –, oktatóval szállt fel egy kétüléses MiG–15UTI gyakorló vadászrepülőben. A repülőgép röviddel a felszállás után lezuhant, mindkét pilóta életét vesztette.
A szovjet vezetés azért tarthatta titokban az esetet, mert a nemzeti hősük ilyen szerencsétlen, baleset általi halála negatívan hatott volna az ország megítélésére.
Nem csak Gagarin halálával kapcsolatban születtek összeesküvés elméletek: vannak teóriák, amelyek szerint már mások – kevésbé szerencsés szovjet űrhajósok – jártak a világűrben, csak az utazás végkimenetele nem volt publikálható a Szovjetunió számára. Megint mások szerint Gagarin nem is járt a világűrben, ő csak egy szerepet játszott el, mert a vezetés erre alkalmas karakternek találta. Ezek a teóriák azonban sosem nyertek megerősítést. Gagarin hivatalosan a mai napig az első ember, aki a világűrben járt. Nevét város, Hold-kráter, illetve számtalan emlékmű őrzi.