A valaha élt legnagyobb ismert pingvin maradványaira bukkantak Új-Zélandon, a 154 kilogrammos óriás 50 millió évvel ezelőtt élt – írja a Live Science. Az újonnan felfedezett faj a Kumimanu fordycei nevet kapta Ewan Fordyce őslénykutató tiszteletére.
tanulmány szerint a Petradyptes stonehousei egyedei nagyjából 50 kilogrammot nyomhattak, testhosszukat nem sikerült megállapítani.
A felfedezésekről szóló, február 9-én publikáltThe penguins are out of the box again! I’m so happy to share our results our team @KsepkaLab @NZfauna, @trayc7, Will Pett @fieldpalaeo and @TennysonAlan, presents you two new penguin species: and . pic.twitter.com/5UOtR1aNbe
— Giova (@GiovaFavazzi) February 8, 2023
Ezelőtt a 37 millió éve az Antarktiszon élő Palaeeudyptes klekowskii volt a legnagyobb ismert pingvinfaj, amely 116 kilogrammos tömegével és nagyjából 2 méteres magasságával jogosan érdemelte ki a kolosszus pingvin becenevet. Daniel Ksepka, a Bruce Művészeti és Természettudományi Múzeum paleontológusa és a tanulmány szerzője elmondta, a felfedezett pingvinfajok röpképtelenek voltak, de szárnyaik közel sem voltak annyira alkalmasak az úszáshoz, mint ma élő rokonaiké.
Bár a Kumimanu fordycei elnyerte a legnagyobb ismert pingvinfaj titulust, Ksepka szerint könnyen lehet, hogy léteztek még nagyobb pingvinek, amelyek maradványai felfedezésre várnak. Az óriáspingvinek nagyjából 27 millió évvel ezelőtt tűntek el a Föld színéről, kihalásuk oka máig megválaszolatlan kérdés.