Tudomány

Kiirtják a ragadozókat egy új-zélandi szigeten

DURANGO Natalia / hemis.fr / hemis.fr / Hemis / AFP
DURANGO Natalia / hemis.fr / hemis.fr / Hemis / AFP
Az ember által behurcolt, és az őshonos állatvilágot veszélyeztető fajok kerültek célkeresztbe a világ legnagyobb, lakott területet érintő akciójában.

A Manaaki Whenua természetvédelmi kutatóintézet 2,8 millió dolláros (1,12 milliárd forint) együttműködést kötött a Stewart-szigeti – vagy maori nyelven rakiurai – állatvédő szervezettel, a Predator Free Rakiurával (Ragadozómentes Rakiura), hogy négy év alatt kiirtsák az oposszumokat, patkányokat, elvadult macskákat és sünöket – írja az MTI. A projekt kutatási programok is tartalmaz, melyben a kártevők szaporodását vizsgálják annak érdekében, hogyan lehet a leghatékonyabban kordában tartani őket.

Rakiura a Déli-Sziget közelében található, nagyjából 180 ezer hektáron terül el, a behurcolt, idegenhonos ragadozók nagy csapást mértek az érzékeny növény- és állatvilágra. Olyan fajokról van szó, mint például a nemzeti jelképpé vált, röpképtelen kiwi vagy az éjszakai kakapót, a világ legnagyobb súlyú és szintén röpképtelen papagája.

Amit itt megtanulunk, az segíteni fog az egész ország ragadozómentesítésében

– írta közleményében a Manaaki Whenua kutatóintézet.

Chris Johns, a kutatóintézet munkatársa elmondta, hogy hasonló akciókat végeztek már világszerte, többek között az atlanti-óceáni Dél-Georgia-szigeten, ahol a patkányirtás mintegy 350 ezer hektárra terjedt ki. Noha Rakiura kisebb, a lakossága sokkal nagyobb, így ez lesz a világ legnagyobb, lakott területen végzett ragadozóirtása.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik