A Trump-adminisztráció lehetőséget teremtett arra, hogy a történelem során először nyerjenek ki olajat és gázt az alaszkai Északi-sarkvidéki Nemzeti Vadrezervátum területén (ANWR) – írja a BBC. Az ANWR számos különleges fajnak ad otthont, és gyakran az Egyesült Államok utolsó valódi vadonjaként hivatkoznak rá.
A potenciális olajbányászat által érintett parti régió a jegesmedvék és a Grant karibuk számára is rendkívül fontos.
A gyakran a kormány által is támogatott olajtársaságok, illetve a környezetvédők és a helyi őslakosok között évtizedek óta tart a vita, hogy ki lehet-e használni az ANWR olajlelőhelyeit. A Trump-adminisztráció már 2017-ben felvetette a bányászat lehetőségét, az amerikai Földgazdálkodási Hivatal a közelmúltban pedig megkezdte 22 földdarab fúrási jogainak értékesítését. Az érintett terület nagyjából 4046 négyzetkilométeres, a bérleti jog tíz évre szól.
Természetvédő csoportok hiába fordultak a bírósághoz, egyelőre nem sikerült megállítani a folyamatot. Igaz, az aktivisták az ígérik, folytatják a küzdelmet az ANWR megóvásáért.
A bányászati lehetőségért egyelőre nem túl nagy az érdeklődés: bár rengeteg olaj rejtőzhet a régióban, gyakorlatilag semmiféle infrastruktúra nincs a területen, a kiépítés pedig nemcsak költséges, de időigényes is lenne. Több nagy amerikai bank is bejelentette, hogy nem fog támogatást adni a régió kihasználásához. Könnyen elképzelhető, hogy a Biden-adminisztráció komoly változást hoz majd a terület helyzetében.