Barabási Albert László hálózatkutató, a bostoni Northeastern University munkatársa a Facebookon osztotta meg az új koronavírus-járvánnyal kapcsolatos gondolatait. Mint írta, a következő hónapokban nagy valószínűséggel ő is meg fog fertőződni, igaz, nem maga miatt aggódik.
Barabási úgy véli, a vírust már nem lehet megfékezni, és problémás, hogy sok fertőzött tünetmentesen mozog a közösségekben. Ennek ellenére úgy látja, hogy érdemes korlátozásokat bevezetni, ezzel ugyanis csökkenthető a járvány terjedése.
Mint írja, a modellek alapján a lakosság fele fertőződhet meg – az arányról egyébként nagyban folyik a szakmai vita, a német járványügyi intézet vezetője ennél is több megbetegedésre számít.
Beavatkozás hiányában a folyamat egy jól megjósolható Gauss-görbét követ – gyors növekedés, egy markáns csúcs, majd lecsengés. A csúcson viszont nem lesz kórházi kapacitás mindenki számára, akinek erre szüksége lenne
– írja a bejegyzésben.
Barabási azt is fontosnak tartotta kiemelni, hogy nem szerencsés az influenzával összehasonlítani az új kórokozót. Ennek egyik oka az, hogy a koronavírussal szemben egyelőre nincs immunitás.
Mire az influenza ősszel eléri Europát, a lakosság számottevő százaléka már be van oltva ellene, így nehezebben tud terjedni. A koronavírus akadály nélkül fertőz, és nagyobb százalékban okoz halált az idősek és betegek körében
– mutatott rá az elismert hálózatkutató.
Barabási hozzátette, most a fő cél az idősebbek védelme. Amennyiben sikerül elérni, hogy a lakosság ne egyszerre betegedjen meg, az egészségügy képes lehet megbirkózni a járvánnyal.
Kiemelt kép: Getty Images