Tudomány

Parányi dinóra bukkantak egy borostyánban

A valaha felfedezett legkisebb dinoszaurusz koponyáját azonosíthatták egy 99 millió éves borostyánban – írja az MTI. A madárszerű állat koponyája két centiméternél kisebb, az állat nagyjából akkora lehetett, mint egy méhkolibiri. Ez a faj a világ legkisebb madara, testhossza 6 centiméter, tömege 1,6-2 gramm.

Kép: Xing Lida

A megkövesedett maradvány segíthet annak megértésében, hogy miként fejlődtek ilyen kis termetűvé ezek az élőlények.

A madarak egy teljesen új eredetét tárja fel nekünk”

– mondta Jingmai O’Connor, a Kínai Tudományos Akadémia munkatársa és a csapat tagja. A szakértők az új fajnak az Oculudentavis khaungraae nevet adták.

A dinoszaurusz 28 grammos és 5 centiméter hosszú lehetett, és a földtörténeti középidőben élt, amely 250-65 millió éve volt.

A fosszíliát Minamar északi részén találták meg. A lelet páratlan állapotban konzerválódott, csőrében tucatnyi éles fog van, amiből azt feltételezik a kutatók, hogy rovarokra és más apró gerinctelenekre vadászott. Két nagy szeme kidudorodott a koponyából, ami azt jelenti, hogy a modern ragadozókkal ellentétben, nem volt binokuláris látása.

Az állat koponyának olyan alakja van, ami csak a madarkra és egyes dinoszauruszokra jellemző, O’Connor szerint ugyanakkor nincsenek olyan koponyajellegzetességei, amelyek meghatároznák a madarakat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik