Ahogy a mindenszenteknek (november 1.) és a halottak napjának (november 2.) is megvannak a maguk hagyományai, úgy a kelta eredetű halloweennek (október 31.) is. A tökfaragás szokása, illetve maga az ünnep is Írországból eredeztethető. A töklámpás angol elnevezése (jack-o’-lantern) pedig az egyik ismert ír népmese karakterére, Stingy Jackre utalhat. Az írek évszázadok át készítenek faragott lámpásokat, a legkorábbi ismert bizonyíték 1663-as. Amikor a bevándorlók elértek Amerikába, hagyományaikat is magukkal vitték, tradícióik így terjedhettek el a tengerentúlon.
Átverte az ördögöt
A történet szerint Stingy Jack elhívta inni az ördögöt, pénz azonban nem volt nála, hogy kifizesse az italokat, így meggyőzte ivócimboráját, hogy változzon egy érmévé. Jack viszont nem törlesztette a számlát, ehelyett a pénzt a zsebébe tette egy ezüst kereszt mellé, ezzel akadályozva meg, hogy az ördög visszaváltozzon. Végül Stingy Jack azzal a feltétellel szabadította fel az ördögöt, hogy az egy évig nem háborgathatja, halála után pedig nem követelheti a lelkét.
Egy évvel később Jack ismét cselhez folyamodott: ezúttal egy fára küldte fel az ördögöt egy gyümölcsért, és amíg az fent volt, egy keresztet vésett a törzsbe. Így az ördög egészen addig nem jöhetett le, amíg ígéretet nem tett arra, hogy egy évtizedig békén hagyja a főhőst.
A mese szerint nem sokkal később Jack meghalt, Isten viszont nem engedhetett be egy ilyen kellemetlen alakot a mennybe. Persze az ördöggel való megegyezés miatt a pokolba sem mehetett – a történet egyébként sokban emlékeztet a magyar folklór Koplaló Mátyás és az ostoba ördög meséjére.
A hagyomány úgy tartja, hogy máig bolyong.
Burgonyából tök
Az írek és skótok utóbb elkezdtek hasonló lámpásokat készíteni tökök és burgonyák felhasználásával. A lámpákat az ablakokba tették, hogy így rémisszék el Jacket és az ártó szellemeket. Angliában ezzel szemben főként céklát faragtak.
A hagyományosan szezonális, őszi dekoráció a század végére kezdett el kifejezetten halloweeni dísszé válni, a faragványok pedig ekkortájt váltak főként arcokká. Nem kellett sok, hogy a tradíció végül a világ számos pontjára eljusson.
Kiemelt fotó: iStock