Egy nemzetközi kutatócsoport megtalálta a bibliai Ciklág városát – számol be az MTI. A régészek a feltárt cserépedények, a szénizotópos kormeghatározás valamint az egymás feletti rétegek tartalma alapján arra jutottak, hogy 3000 éve a bibliai település feküdt a Khirbet al-Rai nevű dombon, ahol 2015 óta végeznek ásatásokat.
A történet szerint Akis filiszteus király menedéket nyújtott Dávidnak közös ellenségük, Saul király elől. Dávid 14 hónapig élt Ciklágban, majd Hebronban lett király. Távollétében Ciklágot feldúlták a sivatagi nomádok, az amálékiak, akik elhurcolták a város kincseit, illetve a nőket és a gyermekeket. Dávid üldözőbe vette őket, visszaszerezte zsákmányukat, és kiszabadította a foglyokat.
Joszef Garfinkel, a Jeruzsálemi Héber Egyetem Régészeti Intézetének vezetője, Szár Ganor, az Izraeli Régészeti Hatóság munkatársa, illetve Kyle Keimer és Gil Davis, a Macquarie Egyetemen kutatói szerint a Khirbet al-Rai nevű dombon minden megtalálható, ami csak a bibliai Ciklág történetére jellemző. A lelőhely alsó rétegben talált cserépedények az időszámítás előtti 12-14. században készültek, a leletek filiszteus egyediségekkel bírnak. A felette lévő, időszámítás előtti 10. századi rétegben talált edények viszont az izraeli törzsek tárgyi kultúrájának jegyeit hordozzák.
Ciklágot már több régészeti lelőhelyen is megpróbálták azonosítani, de az eddig javasolt helyeken, Tel Halifnál és Tel Sévánál nem találták meg egymás mellett a filiszteus és az izraeli törzsek Dávid-kori letelepedését bizonyító réteget.
Kiemelt fotó: iStock