Egy friss tanulmány szerint műanyagrészecskékből álló kéreg alakul ki a tengerparti sziklákon – írja az MTI. A szennyeződések a vízben sodródó, majd a köveknek csapódó hulladék miatt jön létre. A leginkább használt rágógumira vagy kinyomott fogkrémre emlékeztető foltok fenyegetést jelentenek a sziklákon élő és táplálkozó organizmusokra.
A portugáliai Tenger- és Környezettudományi Központ (MARE) munkatársai 2016 óta vizsgálják a Madeira partján fekvő sziklákat.
Ahogy a nagy méretű műanyagdarabok a sziklás partokhoz csapódnak, a kőzeteken kialakulnak ezek a műanyagkérgek, hasonlóan az algák vagy zuzmók megtelepedéséhez”
– mondta Ignacio Gestoso, a csapat tagja.
A begyűjtött minták kémiai elemzése után a kutatók megállapították, hogy a műanyagfoltok főként polietilénből állnak, az összetevő a csomagolóipar fő alapanyaga. A szakértők szerint a vizsgált sziklák felszínének már csaknem 10 százalékát ez a kéreg borítja be.
A közönséges particsiga épp olyan otthonosan érzi magát a műanyagkérgen, mint magukon a sziklákon. Ez azt jelenti, hogy az állatok nemcsak az algát, hanem a szennyeződéseket is elfogyaszthatják.
Kiemelt fotó: iStock