Az évtizedek óta tartó szárazság miatt egyre süllyed Teherán környékén a talaj – írja a Live Science. A folyamat hatására víznyelők és kilométer hosszú repedések alakulnak ki.
A térséget nagyjából három évtizede sújtja az aszály, a populáció ráadásul folyamatosan nő, így egyre emelkedik a város vízszükséglete. 8,5 millió lakosával Teherán a világ egyik legnépesebb városa.
A kevés csapadék miatt a környéken a vizet kénytelenek a mélyből kinyerni, a felhozott víz azonban évről évre sósabbá válik.
A szakértők úgy gondolják, hogy a térség talajában sok helyen már visszafordíthatatlan a károsodás: hiába érkezne nagyobb mennyiségű csapadék, a helyi kőzetek nem tudnának elegendő nedvességet felvenni.
Egy tavaly decemberben bemutatott vizsgálat szerint az aszály miatt a régió talaja igen gyorsan, évente mintegy 25 centiméterrel süllyed. A legújabb elemzés hasonló eredményre jutott, eszerint évente 22 centimétert ereszkedik a talaj.
A talaj süllyedése, illetve a kialakuló víznyelők és repedések már a környék épületeit és vízvezetékeit is károsítják, a folyamat a repülőtereket, olajfinomítókat, autópályákat és a vasútvonalakat is fenyegeti.
A szakértők szerint a teheráni problémát részben azok a nemzetközi szankciók idézték elő, melyek miatt Irán rákényszerült, hogy a lakosság élelmiszerigényét helyi forrásokból lássa el. A termelés azonban kimerítette a földet.
Kiemelt fotó: iStock