Tudomány zöldövezet

Órák alatt szívódott fel egy egész sziget

A kutatók pontosan tudták, hogy csak idő kérdése, mikor nyeli el a tenger a Hawaii-szigetekhez tartozó Keleti-szigetet. Az idő pedig most jött el.

A közelmúltban készült műholdas felvételek azt mutatják, hogy teljesen eltűnt a Keleti-sziget – írja a ScienceAlert. A területet azután nyelte el a tenger, hogy a régióban átvonult a Walaka hurrikánt kísérő egyik vihar.

Az Egyesült Államok Hal- és Vadvédelmi Szolgálata által közzétett képek rávilágítanak, hogy milyen jövő is vár a hasonlóan alacsony és kis szigetekre. A klímaváltozás miatt ugyanis jelentősen emelkedni fog a tengerszint, ráadásul a hatalmas viharok is gyakoribbá válnak majd.

Fogy az időnk: Több nagyváros is víz alá kerülhet
A tengerszint-emelkedéssel kezdenünk kell valamit.

Volt egy »te szent szar« pillanatom, és azt gondoltam: »Istenem, eltűnt«

– nyilatkozta Chip Fletcher, a Hawaii Egyetem munkatársa. A kutató hozzátette: a sziget eltűnésével újabb rés keletkezett az egyre leépülő ökoszisztémarendszer falán.

A Keleti-sziget fontos terület volt a kölykeiket nevelő barátfókáknak és a költő közönséges levesteknősöknek. A sziget eltűnésével az állatok elvesztettek egy számukra meghatározó száraz és biztonságos területet. Bár a fajok egyelőre rugalmasak az efféle átalakulásokkal szemben, eljöhet még az az idő, amikor az alkalmazkodóképességük drámaian lecsökken.

Bár a Keleti-sziget meglehetősen kicsi, mintegy 1 kilométer hosszú és 120 méter széles volt, így is az északnyugat-hawaii atollrendszer egyik legnagyobb száraz területének számított. A régió a 2006 óta védett Papahānaumokuākea Nemzeti Tengeri Természetvédelmi Területhez tartozik.

Fletcher szerint az egyre gyakoribb hurrikánok miatt nem meglepő, hogy a szigetet elnyelte a víz. A szakértő úgy véli, hogy a jövőben egyre több hasonló jelenséget tapasztalunk majd. Azt természetesen nem tudni, hogy a következő esemény hol és mikor fog megtörténni.

Kiemelt fotó: Thinkstock

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik