Jelenleg a tudomány mintegy 3500 különböző szúnyogfajt ismer – írja a howstuffwork. Ezen élőlények közül csupán 200 szívja az emberek vérét, és három olyan nemzetség van – az Anopheles, a Culex és az Aedes – melyek különböző betegségek, például a malária terjesztésével valódi fenyegetést jelentenek fajunkra.
Az elmúlt időszakban a kutatók sokat foglalkoztak a kérdéssel, hogy miként lehetne semlegesíteni szúnyogokat. Egyes szakértők génszerkesztéssel akarják elérni, hogy a rovarok kevésbé legyenek veszélyesek – néhány kutató például úgy szabná át a szúnyogok genetikáját, hogy a petékből a lehető legkevesebb nőstény keljen ki.
A szúnyogok teljes kiirtása azonban nem sok jóra vezetne.
A tundrán például rengeteg különböző szúnyogfaj fordul elő, és mind igen fontosak a költöző madarak számára. Amennyiben a rovarok eltűnnének a térségből, nagyjából felére csökkenne a régióban megforduló madarak száma.
A szúnyogok ráadásul nem csak a szárazföldön jelentenek táplálékot. A lárvákat és vízbe hullott rovarokat számos halfaj szereti, így például a hazánkba a 20. század első felében betelepített szúnyogirtó fogasponty is.
Ha a szúnyogok végképp felszívódnának, rengeteg rovar, madár, kétéltű és hal maradna megfelelő mennyiségű élelem nélkül, ez pedig az egész táplálékláncra hatással lenne.
Igaz, egyes szakértők azt sem tartják elképzelhetetlennek, hogy a korábban szúnyogokra pályázó állatok idővel képesek lennének alkalmazkodni, és új típusú préda után néznének.
Kiemelt fotó: Pixabay