Tudomány zöldövezet

Kormot találtak várandós nők méhében

Légszennyezésből származó apró szemcséket mutattak ki brit anyák méhlepényében. Ez az első közvetlen bizonyíték, hogy ezek az anyagok várandós nők szervezetén áthaladva képesek a méhlepényt is elérni.

A szennyezett levegő magzatokra gyakorolt káros hatását egyre több bizonyíték támasztja alá, azonban a pontos mechanizmust egyelőre nem ismerik. A londoni Queen Mary Egyetem kutatói most a brit fővárosban élő anyákat vontak be a tanulmányukba, amely során mikroszkopikus koromszemcséket mutattak ki minden alany méhlepényében.

A várandós és nem várandós nőknek egyaránt érdemes elkerülniük a nagyon szennyezett környékeket

– idézi az MTI Lisa Miyashitát, az intézmény munkatársát.

Nem csak a tüdőt károsítja

Korábbi kutatások szerint a szennyezett levegő jelentősen növeli a koraszülés és az alacsony születési súly kockázatát, amely egész életen át tartó egészségi problémákhoz vezethet. Egy tavaly decemberben közölt, több mint 500 ezer londoni születést vizsgáló tanulmány megerősítette az összefüggést.

A kutatók szerint egyre több eredmény támasztja alá, hogy a légszennyezettség okozta egészségi problémák ma már jócskán túlterjednek a tüdőn.

Augusztusban a szakemberek arról számoltak be, hogy a szennyezett levegő jelentős intelligenciaszint-csökkenést okoz, 2016-ban pedig a légszennyezésből származó mérgező nanorészecskéket mutattak ki emberi agyszövetekben.

Mindenképp károsítanak

A mostani tanulmány készítői öt olyan nem dohányzó nő méhlepényét vizsgálták meg, akik mind egészséges gyereket hoztak a világra. A kutatók elkülönítették az úgynevezett makrofágokat: a fehérvérsejtek ezen csoportjának elsődleges feladata, hogy bekebelezzék és eltakarítsák a szervezetben egyebek között a baktériumokat és a légszennyezésből származó ártalmas anyagokat.

Az elkülönített sejtek mikroszkópos vizsgálatakor a kutatók 72 sötét szemcsét találtak, amelyeket aztán tovább tanulmányoztak. A szemcsék nagyon hasonlítottak azokra a koromrészecskékre, amelyeket a tüdőben „járőröző” makrofágok kebeleznek be.

Miyashita szerint bár szükség van a végső megerősítésre, nagyon valószínű, hogy koromszemcséket találtak a vizsgált méhlepényekben:

Nem tudjuk, hogy az általunk talált szemcsék képesek-e eljutni a magzathoz, de az eredményeinek azt sugallják, hogy ez nagyon is lehetséges. Tudjuk ugyanakkor, a szemcséknek nem kell bejutniuk a gyermek szervezetébe ahhoz, hogy károsítsák azt, hiszen ha hatnak a méhlepényre, annak közvetlen hatása van a magzatra

– mondta Norrice Liu, az egyetem munkatársa.

Illusztráció: CHRISTOPH HARDT / GEISLER-FOTOPRES / DPA

Ajánlott videó

Olvasói sztorik