A Greenpeace szerint most dől el, hogy
Az EU a nemzetközi megállapodással vállalta, hogy felveszi a harcot a globális felmelegedéssel, az Egyesült Államok kiválása után pedig megerősítette szándékát. Az Európai Parlamentben már hónapok óta zajlanak az egyeztetések, az energiaminiszterek pedig idén decemberben döntenek majd az új, 2030-ig szóló energiaszabályozási csomagról.
A kérdés az, hogy az Európai Unió a hagyományos energiaforrások – az atomenergia és a fosszilis energiahordozók -, vagy a megújuló források mellett dönt. Európa néhány térsége, például Svédország már komoly lépéseket tett a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért, hazánk azonban jelentősen le van maradva a megújuló energiaforrások használatában.
A Greenpeace aktivistái az elmúlt napokban Magyarországon, Szlovéniában, Bulgáriában, Romániában és Belgiumban is egy-egy óriási napot formálva hívták fel a figyelmet a napenergia fontosságára.
Bár Németországban a napsütötte órák száma jóval kevesebb, mint Magyarországon, mégis ott telepítették Európa legnagyobb napelem-kapacitását.
A Greenpeace Magyarország szerint hazánkban több tényező, például a kezdeti befektetés, a magas áfa és a hiteligénylés bonyolultsága is nehezíti a napenergia lakossági használatát. A szervezet ezért petícióval kéri a kormányt, hogy tegyék könnyebben elérhetővé és olcsóbbá a háztartásokban a világszerte egyre hatékonyabb és olcsóbb napelemes rendszereket.
(Kiemelt kép: Wikimedia Commons/David Monniaux)