Az American Journal of Epidemiology-ban megjelent új tanulmány szerint az idősebb nőknél a fizikai aktivitás hiánya felgyorsítja az öregedést. A szakértők elemzése azt mutatta, hogy azoknak, akik 40 percnél kevesebb közepes vagy intenzív testmozgást végeznek, de 10 óránál többet ülnek naponta, jóval rövidebbek a telomerjeik.
És hogy ez miért is baj? Nos, a DNS-szál végén található rövid, ismétlődő szakasz – amely leginkább a cipőfűző végén található műanyag borításra hasonlít – fontos szerepet tölt be a kromoszómák védelmében. Ahogy telik az idő, a sejtek egyre több osztódáson esnek át. Egy-egy osztódásnál a DNS-láncok is valamelyest rövidülnek, jobb esetben azonban nem az értékes kromoszómákat selejtezi ki a szervezet, hanem a telomerek egy-egy részét.
Egy idő után azonban a telomerek elfogynak, így a genetikai anyag kezd el sérülni, ez pedig csökkenti az új sejtek élettartamát és működőképességét – ez áll több betegség és az öregedés folyamatának hátterében is.
Aladdin Shadyab, a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem Orvostudományi Karának kutatója és az új tanulmány vezető szerzője szerint a mozgásszegény életmód szintén elősegíti a sejtek öregedését.
A kronológiai kor nincs mindig összhangban a biológiai korral
– tette hozzá a szakember.
Shadyab úgy gondolja, kutatásuk az első, amely az üléssel, illetve a mozgással eltöltött idő és az öregedés biológiai okainak összefüggését kimutatta.
Vizsgálatukban közel 1 500, 64 és 95 év közti nő adatait elemezték. Az alanyok egy nagyobb, hosszútávú nemzeti felmérésben vettek részt, melynek célja a posztmenopauzában jelentkező krónikus betegségeket meghatározó tényezők feltérképezése. A nőknek egy kérőívet kellett kitöltenie, majd hét egymást követő napot viseltek egy mozgásérzékelőt csípőjük jobb oldalán.
A szakértők szerint az eredmények arra világítottak rá, hogy a sok ücsörgés nem feltétlenül jár jelentős telomer-rövidüléssel, amennyiben az alanyok 30 percnél több testmozgást végeztek naponta. Shadyab úgy gondolja, a tanulmány is bizonyítja, hogy a fizikai aktivitás nem csak a fiataloknak fontos, öreg korban a mozgás ugyanúgy a mindennapok része kell legyen.
A kutatócsoport következő célja az lesz, hogy megvizsgálja, a fizikai aktivitás és a telomerek hossza közti összefüggés a fiatalabbak, illetve a férfiak esetében is kimutatható-e.
(Via: Science Daily)