A NASA által nemrég közölt fényképen a Hold és a Föld látható a Mars közeléből fotózva, nagyjából 205 millió kilométeres távolságból. A felvételt a Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) készítette, amely jelenleg a vörös bolygó körül kering.
A kép annyira részletes, hogy a felhők mögött még a kontinensek határait is ki lehet venni.
A vöröses tereptárgy a Föld közepén Ausztrália
– áll a NASA közleményében. A fotón a bolygó tetején Délkelet-Ázsia látható, a bal alsó sarokban megfigyelhető fényes terület pedig az Antarktisz – a többi világos folt nem földrészeket, hanem csupán felhőket jelöl.
Bár a felvételen a Hold és a Föld egymás mellett látható, a kép valójában az MRO négy korábbi, 2016 novemberének közepén készített fotójának összeillesztésével készült el. Mivel a Hold sokkal sötétebb bolygónknál, nem lenne látható ugyanabban a fényerő-skálában, amiben a Földet is fotózták.
A felvételeket egyébként a High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) segítségével hozták létre, amely a legnagyobb teleobjektív, melyet az ember valaha is a mélyűrbe küldött. A hatalmas, 50 centiméter átmérőjű tükrös távcsőnek köszönhetően a kamerával a szerkezet 30 centiméter felbontású képeket tud készíteni.
A 720 millió dolláros költségvetésű MRO 2005 augusztusában indult meg küldetésére, és 2006 márciusában állt Mars körüli pályájára. Azóta az űrszonda számtalan remek felvételt készített a bolygóról, a felszínen található folyékony víz megtalálásában is sokat segített.
(Via: IFL Science)