Maradványain amerikai kutatók több olyan csonttörést találtak, amelyek hasonlóságot mutatnak a nagy magasságból lezuhanó embereknél tapasztalható sérülésekkel. A szakértők szerint ez arra utalhat, hogy Lucy, mint az Australopithecus afarensis nevű faj minden egyede, a fákon élt. Ez választ adhat a tudósok körében régóta vitatott kérdésre.
John Kappelman, a Texasi Egyetem szakértője és kutatócsoportja a Nature című tudományos lapban mutatta be eredményeit.
Lucy 3,18 millió éve élt az Etiópia északkeleti részén fekvő Afar-földön. A csontvázat amerikai kutatók 1974-ben fedezték fel és a brit Beatles zenekar Lucy in the Sky with Diamonds című dala után nevezték el.
A fosszíliák sok kutató szerint az emberi ősök legrégebbi és legteljesebb maradványai közé tartoznak. A tudomány viszont egyelőre még azt is vitatja, hogy a mai ember vajon az Australopithecus afarensistől származik-e.
Kappelman és csapata megvizsgálta a fosszíliákat és az azokról készült számítógépes tomográfiai (CT) felvételeket. Sok csonton, például a felkar- és a combcsonton, a lapockán, a medencén és az egyik bordán töréseket találtak. A szakértők szerint ezek nem az évmilliók során, Lucy halála után keletkeztek, hanem éppen ezek a sérülések okozták a halálát. Nagy hasonlóságot mutatnak ugyanis olyan törésekkel, amelyek manapság is láthatók valahonnan lezuhant pácienseknél.
A jobb felkarcsonton például számos éles, tiszta törési peremet találtak és kisebb letöredezett csonttöredéket, melyek a helyükön maradtak. Amennyiben a törések a halál után következtek volna be, a darabok elmozdultak volna. Emellett más csontokon is találtak hasonló sérüléseket, amelyek súlyos traumára utalnak.
Korábbi vizsgálatokból ismert, hogy azon a területen, ahol Lucy maradványait megtalálták, az előember korában fák álltak. Lucy vélhetően táplálékot és éjszakai hajlékot keresett a fákon, tehát a talajon és odafent is élt. Az alkalmazkodás a két lábon járáshoz korlátozhatta a famászási képességeit. (MTI)