A Cambridge-i Egyetem kutatóinak sikerült az ereket felépítő mind a három sejttípust laboratóriumban előállítani. Négy éve folyó kutatásukban a páciensek saját bőrsejtjeiből állítottak elő olyan simaizomsejteket, amelyek az erek falát alkotják. A technika hatékonysága a tesztekben 90 százalékos volt, akár ipari méretekben is gyárthatók a tartalék erek.
A felhasználásra készen álló vénák és artériák irányába tett fontos lépésről van szó, hiszen hamarosan lehetővé válhat, hogy dializált pácienseknek, végtagjukon sérült embereknek, szívhibával született gyerekeknek, bypass műtéteknél felnőtteknek ültessenek be így előállított ereket.
Sanjay Sinha kutatásvezető elmondta, eredményük különlegességét az adja, hogy több típusú sejtet is sikerült előállítaniuk. “Artériák készítését tervezzük, és most már megvannak az eszközeink ahhoz, hogy különböző típusú véredényeket gyártsunk, amelyek minden egyes páciens számára megfelelőek.“
2011 júniusában első alkalommal ültettek be amerikai kutatók három dialízisre szoruló diabéteszes páciensnek bőrsejtekből, laboratóriumban növesztett ereket, melyeket a Cytograft Tissue Engineering elnevezésű kaliforniai biotechnológiai cég állított elő.
A mostani eredmény azért számít áttörőnek, mert a cambridge-i kutatócsoportnak sikerült többféle típusú eret készítenie, vagyis szélesítette a felhasználási lehetőségek körét.