Tech

Több száz bűnözőt kaptak el egy titkosított hálózat révén

Getty Images
Getty Images

Őrizetbe vettek több mint 750 embert és lefoglaltak egyebek mellett több tonna kábítószert és több száz lőfegyvert Németországban egy mobiltelefonra fejlesztett titkosított kommunikációs hálózatból szerzett adatok révén – közölte kedden a szövetségi bűnügyi hivatal (BKA). A közlemény szerint az Encrochat nevű hálózatban áramló adatokat a francia és a holland hatóságok, valamint az EU-s tagállamok rendőri együttműködését összefogó Europol és az igazságügyi együttműködést összehangoló Eurojust közös műveletében rögzítették.

A hálózatból kinyert német vonatkozású adatokat az Europol adta át a BKA-nak 2020 áprilisában – írja az MTI. Az új ismeretek révén mintegy 2250 nyomozást indítottak. Több mint 520 ügyben már meg is tették az első intézkedéseket, például elfogtak embereket és átkutattak ingatlanokat.

A razziákon végrehajtottak több mint 750 letartóztatási parancsot, lefoglaltak 3,2 tonna kannabiszt, 320 kilogramm szintetikus kábítószert, bő 125 ezer darab ecstasy tablettát, csaknem 400 kilogramm kokaint és 10 kilogramm heroint. Lefoglaltak mintegy 310 lőfegyvert és 12 200 darab lőszert is, és zároltak csaknem 200 millió euró (70 milliárd forint) értékű vagyont.

Az eljárások súlyponti témája a kábítószer-kereskedelem, amelynek veszélyességét mutatja, hogy minden negyedik elfogott gyanúsítottnál volt fegyver – emelték ki a közleményben.

Az Encrochat 2016-tól 2020 tavaszáig működött, Franciaországban és Hollandiában működtették. Használatához speciális készülékre volt szükség, amelyet a szolgáltatással együtt értékesítettek. A rendszert szervezett bűnözői csoportok használták.

Kapcsolódó
Feltörtek egy titkosított hálózatot: veszélyes bűnözőket kaptak el
Merényletek megtervezésére, pénzmosásra és kábítószer értékesítésére használt, EncroChat nevű titkosított telefonhálózatot működtető szervezett bűnözői csoportot számoltak fel a holland és a francia hatóságok.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik