A szilveszter évről-évre kritikus időszak a kutyák, macskák és gazdáik számára is. Tavaly több mint ezer kutya ijedt meg annyira a szilveszteri petárdázástól, hogy elszökött otthonról, a Szilveszteri Állatmentő Ügyelethez érkezett bejelentések szerint. A kétségbeesett gazdik ilyenkor a környéket járják, hirdetéseket helyeznek ki fákra, villanyoszlopokra, a Facebookon tesznek közzé felhívásokat a kedvenceiket keresve.
A Telekom a szilveszter közeledtével egy speciális, a kisállatok megtalálását segítő eszközt és hozzá tartozó tarifacsomagot emelt be a kínálatába. Maga az eszköz egy nyakörvre erősíthető nyomkövető, melynek segítségével egy alkalmazásban követhető a négylábúak pontos helyzete: az Alcatel nyomkövető GPS-helymeghatározó adatokat továbbít a gazdi okostelefonjára, amelyen pillanatok alatt láthatóvá válik, hogy éppen merre jár négylábú kedvencünk. Az applikáció segítségével virtuális kerítéseket is felállíthatunk: amint a kisállatunk kilép egy ilyen területről, az alkalmazás riasztást küld róla.
Az eszköz használatához szükséges adatmennyiséget egy speciális, úgynevezett Radar díjcsomagban kínálja a Telekom, ami havonta 590 forintért biztosítja a 32 kbit/sec sebességű adatátvitelt, akár roaming helyzetben is, viszont a díjcsomag csak az Alcatel Kisállat nyomkövető eszközhöz érhető el.
„A digitális világ ma már olyan lehetőségeket kínál, amelyekre korábban nem is gondoltunk volna. A GPS, ami a tájékozódásunkat segíti egy útvonaltervező alkalmazásban, a négylábú családtagok nyomkövetését is lehetővé teszi. A petárdaszezon közeledtével örömmel állítunk egy újabb hasznos digitális megoldást a családok szolgálatába, amelynek segítségével biztonságban tudhatók a házi kedvencek” – mondta Szabó Béla Attila, a Magyar Telekom márkakommunikációs igazgatója.
Idén Korom Gábor, a Tükör Módszer Alapítója és a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet közösen hívja fel a figyelmet egy sokakat érintő problémára, a szilveszteri petárdázás kisállatokra gyakorolt negatív hatásaira. Egy friss felmérés szerint a magyarok többsége tart kutyát (56%) és hasonlóan sokan macskát (35%). Ők és a családtagjaik a potenciális érintettjei azoknak a szomorú eseteknek, amikor a petárdától megrémült kisállatok elszöknek és előfordul, hogy soha nem kerülnek elő újra.
„A szilveszteri petárdázás és tűzijátékok – a közvélekedéssel ellentétben – nem a balszerencsét űzik el, hanem a kutyákat” – mutat rá Pintér Attila a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet képviseletében. „Örülünk, hogy az év végéhez közeledve erre a problémára a Telekom jóvoltából is még több figyelem irányul. A petárdák okozta hangzavar miatt tavaly több, mint 1000 elveszett kutyáról kaptunk bejelentést a Facebook-oldalunkon. Véleményem szerint az ész nélkül petárdázók felelőssége egyértelmű, de egy szerető gazdinak kutya kötelessége mindent megtennie kutyája védelmében. Ez az eszköz pedig ebben segíthet neki, persze emellett fontos, hogy vigyázzon a kutyájára, és ne hagyja elkóborolni.”