Tech

30 éve született, ami mindent megváltoztatott

Ha ezt a cikket olvasod, akkor valószínűleg nem nagyon kell magyarázni, hogy mi az az internet, vagy a világháló. A mai napon a Google-lel együtt világszerte azt ünnepeljük, hogy az akkor 33 éves brit Sir Tim Berners-Lee 1989. márciusában javaslatot tett a www létrehozására, amikor benyújtotta az „Information Management: A Proposal” című dokumentumot főnökének a CERN intézetnél.

Berners-Lee a munkája során arra lett figyelmes, hogy mennyire nehézkes az információ számítógépek közötti áramoltatása, legyen szó a lokális, vagy távoli elérésű gépekről.

A szakember ezért elkezdett dolgozni egy olyan megoldáson, ami közös protokollok, nyelvek segítségével alkot egy nyitott, bárki által használható hálózatot. A CERN vezetői eleinte nem igazán néztek jó szemmel a benyújtott dokumentációt, hiszen ennek nem sok köze volt Berners-Lee eredeti feladataihoz. Ezzel párhuzamosan megírta a mai napig használatban lévő szabványokat (HTML, URI/URL, HTTP), plusz lefejlesztette a világ első weboldal szerkesztőjét/böngészőjét (WorldWideWeb.app), illetve az első webszervert („httpd”).

Forrás: Google

A következő állomáshoz 1990-ben, az első weboldal (http://info.cern.ch/ ) megalkotásával ért el, majd 1991. augusztus 23-án megnyitották a rendszert a CERN gépein kívüli világ számára is. Ettől a pillanattól beszélhetünk a publikus világhálóról, ami azóta – minden túlzás nélkül – alapjaiban változtatta meg az egész emberiség életét.

Tim Berners-Lee a CERN elhagyása után az MIT-nél folytatta a munkáját, 1994-ben részt vett a World Wide Web Consortium (W3C) megalapításában, ahol munkatársaival kialakította a nyílt Web alapvető szabványait. A 61 éves szakember pályafutása során rengeteg díjat, elismerést kapott, többek között a brit lovagi címet II. Erzsébet királynőtől 2004-ben.

Mi az a Google Doodle?

A Google Doodle a Google keresőoldalán látható logó speciális, alkalmi változata. A doodle (ünnepi embléma) minden esetben valamilyen jeles vagy kifejezetten érdekes eseménynek vagy személynek állít emléket, grafika vagy mozgókép formájában, amit mindig más alkotó tervez. A speciális alkalmakat a cég nem jelenti be előre, minden nap meglepetés, hogy mi kerül ki, ugyanakkor a Google nem készül az év minden napjára egyedi logóval.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik