NOTTINGHAM, ENGLAND - JANUARY 01: Kemar Roofe of Leeds United and Danny Fox of Nottingham Forest challenge for the ball during the Sky Bet Championship match between Nottingham Forest and Leeds United at City Ground on January 01, 2019 in Nottingham, England. (Photo by Matthew Lewis/Getty Images)

A legjobb meccseket az idei szezonban az angol másodosztályban játsszák

Inkei Bence
Inkei Bence

rovatvezető. 2019. 01. 03. 21:00

Azt eddig is tudtuk, hogy a Championship varázsa a kiszámíthatatlanságában rejlik, most viszont az utolsó pillanatig izgalmas és fordulatos meccsek követik egymást, potyognak a gólok, és egyik nagy európai bajnokság sem érhet fel ezekhez az izgalmakhoz.

Az augusztusi beharangozónkban már ecseteltük a Championship kiszámíthatatlanságát, de a szezon minden várakozást felülmúló őrületére nem sokan számíthattak. Nem is feltétlenül arról van itt szó, hogy felborult a papírforma, és a tabellát féltávnál vezető Leeds, Norwich párost nem tartották előzetesen esélyesnek a szakértők az automatikus feljutásra, mert az ilyesmi ebben a ligában nem ritka. Viszont olyan elképesztő drámákat hoz most már sorozatban minden egyes forduló, és olyan hihetetlen fordulatok történnek, hogy az tényleg páratlan, nem is beszélve arról, hogy ezeken a meccseken rengeteg gól is esik.

BRENTFORD, ENGLAND - MARCH 30:  Leon Clarke of Sheffield United has his shot saved by Daniel Bentley of Brentford during the Sky Bet Championship match between Brentford and Sheffield United at Griffin Park on March 30, 2018 in Brentford, England.  (Photo by Julian Finney/Getty Images)
Az lenne meglepetés, ha nem lepnének meg senkit
A Championship induló szezonjára tippelni nyilván képtelenség, mégis megpróbáltuk bemutatni, honnan indul a hagyományosan kiszámíthatatlan bajnokság.

Az már jó ideje nyilvánvaló, hogy a világ legjobb bajnokságaként reklámozott Premier League közel sem képes ilyen színvonalú szórakoztatást nyújtani: ugyan most végre hosszabb idő után újra valamiféle versenyfutást láthatunk a bajnoki címért a Liverpool és a Manchester City között (a Tottenham statisztálásával), attól még óriási szakadék van a hat leggazdagabb klub és a többiek között. A Premier League gyakorlatilag két külön ligára szakadt, melyek közt csak azért tűnhetett úgy egy darabig, hogy lehet átjárás, mert a Manchester United hónapokig húzta-halasztotta José Mourinho kirúgását, de utána gyorsan helyreállt a rend. És bár a nagy európai bajnokságokban akadnak izgalmak – a remek focit játszó Borussia Dortmund véget vethet a Bayern hegemóniájának a Bundesligában, a Real Madrid válsága pedig elhitette az Atletico Madrid és a Sevilla szurkolóival, hogy az ő csapataik is beleszólhatnak a bajnoki cím sorsába –, ezeket sem lehet összehasonlítani a Championship idei őrületével. Az pedig egész biztos, hogy sehol máshol nincs ennyi fordulat a rendes játékidő utáni pár perces hosszabbításban.

Utolsó perces drámák sorozatban

Nézzük csak meg, mi történt az angol másodosztály élcsapataival az elmúlt bő egy hónapban, amióta november végén az 5-5-re végződő Aston Villa–Nottingham Forest meccs összefoglalója bejárta a világot: az év meccse címre is pályázó, 32 ezer néző előtt lejátszott mérkőzésen már a félidőben 3-3 volt az állás, utána előbb a Forest vezetett, majd egy kiállítás után a Villa fordított, de a vendégek emberhátrányban is egyenlíteni tudtak a végén. És ez még csak a felvezetés volt a bolond decemberhez, amelynek úgy vágtak neki a csapatok, hogy az elsőt a hetedik helyezettől mindössze hat pont választotta el.

Egy másodosztályú focimeccs drámában simán verte a Bajnokok Ligáját
Tíz gól és megannyi fordulat az Aston Villa és a Nottingham Forest mérkőzésén.

Először a Premier League-be való azonnali visszajutást megcélzó West Bromwich Albion szórakozott el egy simának tűnő meccset a Brentford ellen a hajrában, majd három nappal később ugyanők egyenlítettek a 91. percben az Aston Villa ellen, úgy, hogy Jay Rodriguez a karjával segítette a labdát a hálóba. Majd a Norwich következett: a Kanárik már novemberben is szerepeltek egy thrillerben a Millwall ellen – akkor a 80. percben még 2-1-re vezettek, majd két gyors góllal a vendégek fordítottak, de a hosszabbításban szerzett két góllal végül a Norwich nyert 4-3-ra, a meccsen tizenegyest is hibázó, finn Teemu Pukki a 97. percben döntötte el a meccset. Most a kiesőjelölt Boltont fogadták, és hasonló volt a koreográfia: a Norwich hiába vezetett kettő-nullra, a vendégek egyenlítettek, ám a hosszabbításban előbb tíz emberre fogyatkoztak Ameobi kiállítása miatt, egy perccel később pedig újra megvillant a magyar válogatott életét is megkeserítő Pukki, a végeredmény 3-2 lett a Norwich javára.

Ezután az addig meglehetősen unalmas győzelmi sorozatot produkáló Leeds pillanatai következtek: előbb null-kettőről fordítottak idegenben az Aston Villa ellen úgy, hogy Kemar Roofe a 95. percben lőtte a győztes gólt, majd a karácsonyi fordulóban a Blackburn ellen a 89. percben még 1-1-re álltak hazai pályán, ám a vendégek egy szabadrúgásból betaláltak a rendes játékidő utolsó percében, és már el is hitték, hogy nyertek. Jött azonban újra Roofe, aki két gólt is szerzett a hosszabbításban, és a vége újra 3-2 lett Marcelo Bielsa csapata javára. Ugyanebben a fordulóban a Norwich negyedórával a lefújás előtt hazai pályán három-nullás vereségre állt a Nottingham Forest ellen, a vége persze, hogy 3-3 lett, úgy, hogy Onel Hernandez is a hosszabbításban vágott kettőt.

A rendkívül feszes menetrend aztán három nappal később újabb késői drámát hozott, újra a Norwich főszereplésével, csakhogy most a Kanárik voltak a szenvedő fél. A csapat ugyanis 3-2-re vezetett otthon a Derby County ellen egy addig is eseménydús összecsapáson, ám ekkor, pár perccel a lefújás előtt az egyik reflektor hibája miatt félbe kellett szakítani a meccset. A szerelők húsz perc alatt rendbe hozták a hibát, a csapatok pedig újra kivonultak lejátszani a maradékot, melyben a Frank Lampard irányította Derby előbb egyenlített, majd a hosszabbításban Jack Marriott révén a győzelmet is megszerezte – az utolsó pillanatban pedig a Norwich még lőtt egy kapufát is. Az őrült ünnepi időszakot végül pedig az újévi forduló koronázta meg, melyben 12 meccsen 43 gólt szereztek a csapatok, igaz, ezúttal a hajrábeli drámák elmaradtak. A Nottingham így is hatgólos, rendkívül fordulatos meccsen verte a több mint egy félidőt emberhátrányban játszó Leedset, amely a második félidőben tíz emberrel is fordítani tudott, sőt, utána sem állt vissza, de végül az addig pocsék sorozatot produkáló hazaiak hét perc alatt három góllal mentették meg menedzserüket, Aitor Karankát a kirúgástól. A vendégek Bolond becenévre hallgató edzője, Marcelo Bielsa a meccs után büszkén bizonygatta, meg sem fordult a fejében, hogy az előny birtokában beálljanak védekezni, még ha ezúttal vereség is lett a vége:

Ezt a kockázatot vállalni kellett, ha hűek akarunk maradni a stílusunkhoz

– mondta az argentin edző. És hangsúlyozzuk, ez alig több, mint egy hónap termése volt csupán.

Így állunk röviddel féltáv után

Lehet egyébként vitatkozni Bielsával, de az tény, hogy kicsivel túl a bajnokság felén az a Leeds vezeti a tabellát, amelynél van jó pár erősebb keret a mezőnyben. Bielsa viszont minimális változtatásokkal, gyakorlatilag a tavaly a középmezőnyben végzett csapatot alakította félelmetesen hatékony, elképesztő mennyiséget futó és bátran letámadó alakulattá. Igaz, a megterhelő decemberi menetelés megmutatta, hogy januárban szükség lehet egy-két igazolásra ahhoz, hogy a sérülések tizedelte csapat ne fogyjon el a bajnoki hajrára.

A Leedsszel azonos pontszámmal zárt tavaly a Norwich is, melynek szurkolói szeptemberben még Daniel Farke távozását követelték, ám a német edző azóta annyira összekapta a meglehetősen fiatal csapatát, hogy az sokáig vezette is a tabellát, és még most, hullámvölgybe kerülve is feljutó helyen áll. A Norwich nagy erőssége, hogy sosem adják fel, náluk több gólt egy csapat sem szerzett a meccsek hajrájában. Míg Bielsától azért sokan vártak valami csodafélét, az olcsó Bundesliga-importokkal és saját nevelésű tehetségekkel felálló Kanárik jó szereplése mindenképpen meglepetés, akármi is lesz a vége.

NORWICH, ENGLAND - DECEMBER 01: Norwich City Manager Daniel Farke celebrates victory after the Sky Bet Championship match between Norwich City and Rotherham United  at Carrow Road on December 01, 2018 in Norwich, England. (Photo by Stephen Pond/Getty Images)
Daniel Farke (Photo by Stephen Pond/Getty Images)

A mezőny most kicsit jobban szétnyílt, így némi lélegzethez jutott a közvetlen üldöző bolyt alkotó, és a rájátszásra jogosító helyeket elfoglaló Sheffield United, West Brom, Middlesbrough, Derby négyes. Közülük

• a West Bromtól ez a minimum, hiszen a csapat nem gyengült számottevően a kiesés után, és különösen a támadójátéka erős, ők lőtték a legtöbb gólt a mezőnyben.
  • Pont az ellentéte a Middlesbrough, amely igazi Tony Pulis-csapat: biztos védekezés jellemzi, elöl viszont gondok vannak, és az utóbbi hetekben kifejezetten csalódást keltett a szereplésük.
  • A Derby kellemes meglepetés, a fiatalokkal és kölcsönjátékosokkal újjáformált Lampard-csapat stílusos játékkal, merész támadófocival rukkolt elő, de még nem sikerült állandósítani a jó formát, és lehet, hogy még némi türelemre lesz szükség, mire a Kosok tényleg összeállnak.
  • Végül a piros-fehér sheffieldi klub szereplése a legmeglepőbb, noha Chris Wilder fiai tavaly is jól kezdték a szezont, de hamar kipukkadtak. Most egyelőre úgy tűnik, tanultak az elmúlt idényből, és masszív, egységes csapat benyomását keltik.

Itt a hatodik helyezett Derby négy ponttal áll a többiek előtt, de a Championshipben ez semmit nem jelent. A jelenlegi hatosfogat mögött még hét-nyolc csapat is reménykedhet az erős hajrában – talán még a 15. helyezett Blackburnnek is megvan a minimális esélye a rájátszásra, hiszen kilenc pont választja el a hatodiktól (miközben a Premier League-ben a szakadékot jelzi, hogy az ötödik Arsenal és a hetedik Leicester között már most tíz pont a különbség). Ebben a bolyban az Aston Villa, a Stoke és a Swansea a nagyobb nevek: a Villa a tragikus idénykezdet után, Steve Bruce menesztését követően összeszedte magát némileg a Brentfordtól elcsábított Dean Smith vezetése alatt, de hiába a bivalyerős keret, a védelem továbbra sem állt össze, a januári átigazolási időszak persze változtathat ezen. A szintén jó erőkből álló Stoke szereplése komoly csalódás, amibe a menedzser, Gary Rowett is belebukhat, a sztárjait pénzzé tevő Swansea viszont Graham Potter vezetésével még jobban is szerepel a reálisan elvárhatónál.

HULL, ENGLAND - DECEMBER 22: Nigel Adkins Manager of Hull City shakes hands with Graham Potter Manager of Swansea City during the Sky Bet Championship match between Hull City and Swansea City at The KCOM Stadium on December 22, 2018 in Hull, England. (Photo by Athena Pictures/Getty Images)
Két felülteljesítő menedzser: Nigel Adkins (Hull) és Graham Potter (Swansea) (Photo by Athena Pictures/Getty Images)

A többiek közül a Forestről már beszéltünk, egyelőre ott is az látszik bebizonyosodni, hogy a sok pénz csak a Premier League-ben egyenlő automatikusan a sikerrel, míg a Birmingham, a QPR és a jelenleg páratlan győzelmi sorozatot produkáló Hull azt mutatták meg, érdemes bízni a menedzserekben a gyenge rajt után is – az ősz elején még mindhárman a kiesőzóna környékén tanyáztak. Most viszont kis szerencsével és az eddigi sorozat folytatásával akár még fel is juthatnak, mint ahogy az említetteken kívül még a szintén jó formába lendült Bristol City is bekúszhat az első hat hely valamelyikére.

A kiesőjelöltek csatája kissé háttérbe is szorul így. Most úgy tűnik, az Ipswich és a Reading jelentős hátrányba került, de könnyen lehet, hogy még valahogy ki tudnak mászni a gödörből, miközben felfelé egészen a 17. helyezett Prestonig öt másik csapat is bajba kerülhet. Itt is igaz, hogy nincs egyértelmű esélyes, mert bár az Ipswichnél szörnyen elrontották a nyári átigazolási időszakot, még mindig nem tűnik annyira gyengének az a keret, mint mondjuk a Boltoné vagy a Rotherhamé. Lesznek tehát izgalmak a táblázat alsó felén is.

Egyedül a 16. Sheffield Wednesday az, amely a tabella alapján nagyjából egyenlő távolságra van a kieséstől és a rájátszástól – bár most, hogy Steve Bruce-t szerződtették edzőnek, még ott se tettek le egy erős hajráról. Igaz, Bruce egy előre lekötött családi nyaralás miatt (!) csak februártól veszi át a klubot, így inkább már a következő szezonra építkezhet reálisan.

Nevek, amiket érdemes megjegyezni

Végül még egy érv a Championship mellett, hogy itt láthatók a jövő sztárjai. Egészen biztos, hogy a most itt vitézkedő fiatalok közül néhányat jövőre már a Premier League-ben láthatunk – sőt, ha a hírek nem túloznak, van köztük olyan, aki csak kölcsönben van a másodosztályban, és az anyaegyesülete már jelenleg is fontolgatja a visszahívását. Harry Wilson például elképesztő szezont fut a Derbynél, fantasztikusan nagy gólokkal, pedig a 22 éves szélső a Liverpool játékosa. A nála egy évvel fiatalabb Harvey Barnes pedig a Leicester futballistája, viszont a West Brom színeiben hétről hétre bizonyítja, hogy hatalmas tehetség. Meg kell még említeni a kiemelkedő kölcsönjátékosok közül a góllövőlistát holtversenyben vezető Tammy Abraham nevét (Aston Villa), aki Chelsea tulajdona, hasonlóan a Derby játékmesteréhez, Mason Mounthoz.

De nemcsak a kölcsönjátékosok között érdemes keresgélni: a Leeds 18 éves szélsője, Jack Clarke például a szezon egyik nagy felfedezettje, még úgy is, hogy csak egy-egy félidőket kap egyelőre. Nem véletlenül kerülgetik már az élcsapatok, akárcsak a Norwich vele egykorú jobbhátvédjét, Max Aaronst, vagy a Hull gólerős szélsőjét, Jarrod Bowent, nem beszélve a Blackburn szintén termékeny középpályásáról, Bradley Dackről. Lehet, hogy jövő ilyenkor már jóval ismertebb lesz a nevük, de ha esetleg mégsem, akkor továbbra is ilyen remek meccseken vehetnek részt, mint amilyenekhez az idei Championship-szezonban van szerencsénk.

Ebből az idényből még húsz forduló van hátra, mondani sem kell, hogy ennyi idő alatt rengeteg további fordulatra van lehetőség, de hogy kik fogják a legjobban bírni a maratonfutást, arról lövése sincs senkinek. És pont ez a legjobb az egészben.

Borítófotó: Matthew Lewis/Getty Images