Mourinhót kirúgatta, a Premier League-et oktatja a Liverpool

Az angol bajnokság elkényeztet minket: még mindig a Premier League-ben van a legtöbb kiemelkedően jó csapat, emiatt pedig számos kiemelt mérkőzést láthatunk szezonról szezonra. Épp ezért nehéz is kiválasztani öt emlékezetes meccset 2018-ból, de azért megpróbáltuk. Szubjektív lista következik.

Április 7.: Manchester City – Manchester United 2-3

Az előző szezonban sokáig manchesteri versenyfutás zajlott a bajnoki címért, de aztán elég hamar eldőlt, hogy a City mellett más nem fog labdába rúgni. Április elején a derbi megnyerésével biztosíthatta volna be a bajnoki címet a City.

És az első félidőben meg is semmisíthette volna ellenfelét Pep Guardiola csapata.

Vincent Kompany és Ilkay Gündogan 2-0-s előnybe juttatta a hazaiakat, de ha Raheem Sterling triplázik a szünetig, a Unitednek még akkor sem lehetett volna egy szava sem. A csatár azonban helyzetek sorát hagyta ki, ami később megbosszulta magát, ugyanis Paul Pogba a második félidő elején két perc alatt duplázott, majd a védő Chris Smalling a győztes gólt is megszerezte a vendégeknek.

A bajnokavatást így elnapolták, igaz nem sokkal, a következő fordulóban már megkoronázták a Cityt.

Május 13.: Tottenham Hotspur – Leicester City 5-4

Az előző szezon utolsó fordulójában rendezték ezt a meccset, a Spurs ugyan a BL-indulást már bebiztosította, de a dobogóért még harcban volt, míg a Leicester számára lényegében tét nélküli volt a találkozó. Ahogy a sportközvetítős közhely mondja: aki egy kicsit is elkésett, két gólról is lemaradt, Jamie Vardy fejesére ugyanis Harry Kane válaszolt, a 7. percben 1-1 volt az állás. A Leicester a félidőig visszavette a vezetést, majd Kelechi Iheanacho lőtt bitang nagy gól a második játékrész elején.

Tévedett, aki azt gondolta, hogy padlóra került ettől a Tottenham, lehet épp ez rázta fel őket, ugyanis a 49., az 53. és a 60. percben is betaláltak, azaz szűk negyed óra alatt sikerült fordítaniuk kétgólos hátrányból. Vardy egy bombagóllal egyenlített ki a 73. percben, de a végén Kane és a Tottenham nevetett, a londoniak húzták be a kilencgólos thrillert.

A csapat és a szurkolók rendesen megünnepelték a dobogót, és hogy sikerült győzelemmel búcsúztatni a Wembley-t, más kérdés, hogy a Spurs azóta is ott játszik, mert még mindig nem költözött be az új stadionjába.

December 2.: Arsenal – Tottenham Hotspur 4-2

Az ember lassan fél év után is még mindig meglepődik, hogy az Arsenal kispadjánál már nem Arséne Wenger álldogál és babrál a cipzárjával. A francia 22 év után hagyta el a klubot,  Unai Emery lett az utódja, aki legutóbb a PSG-nél égett meg. A londoni kaland sem indult valami jól a spanyolnak, két bajnoki vereséggel kezdték a szezont, hogy aztán minden sorozatot figyelembe véve 22 meccses veretlen sorozatot mutasson fel a csapat. Ennek egyik állomása volt a Tottenham elleni észak-londoni derbi.

Nem egy és nem két olyan rangadót játszott az elmúlt években az Arsenal, ahol gólzápor mellett nem tudott nyerni. Most is a 10. perces vezető góljuk után fordított a Tottenham, ám amióta Emery a főnök, azóta különösen a második félidőben erős az együttes. Most is így volt, a második félidőben hármat lőve fordított és nyertek a hazaiak.

December 16.: Liverpool – Manchester United 3-1

Ez volt José Mourinho utolsó meccse a Manchester United menedzsereként.

Eljött a portugál edző harmadik manchesteri szezonja, úgyhogy lehetett arra készülni, hogy valami ismét történni fog. Mourinho pedig ezúttal is hozta a papírformát, sztárjátékosokkal veszett össze és gyakorlatilag nem volt olyan megnyilvánulása, ami aztán ne lett volna téma napokig a sajtóban. Közben pedig a United egyáltalán nem hozta az eredményeket, igazából az őszt elnézve csoda, hogy decemberig kihúzta a portugál.

A megromlott viszony végét egy liverpooli cserejátékos, Xherdan Shaqiri hozta el. Bár a Pool szerzett vezetést, Alisson nagy hibája miatt kiegyenlített a Manchester és sokáig egész jól állt, a mostani Liverpool otthonából elhozni egy pontot teljesen rendben van. De jött Shaqiri a 70. percben, gyorsan szerzett két gólt, a Pool megnyerte a rangadót, Mourinhót pedig kirúgták.

FC Porto coach Jose Mourinho smiles during his press conference, 25 May 2004 at the press center of the the Arena AufSchalke stadium in the western town of Gelsenkirchen, one day before the Champions' League footbal final opposing French AS Monaco football team to Portugal's FC Porto.     AFP PHOTO  MIGUEL RIOPA (Photo by MIGUEL RIOPA / AFP)
José Mourinho: Ki nagy lánggal ég, kínos parázslással hamvad el végül
A portugál edző a modern futball egyik legnagyobb hatású edzőjéből kínosan hosszú lejtmenet végén jutott el a manchesteri bukásig. Mi romlott el és mikor? Öt pillanat a múltból, amely a mélybe taszította a trénerzsenit.

December 29.: Liverpool – Arsenal 5-1

Micsoda első félidő volt ez! Kissé váratlanul az Arsenal szerzett vezetést 2018 utolsó angol rangadóján, hogy aztán a szünetig bedarálja ellenfelét a Pool: Roberto Firmino duplázott, de a szenzációs hármas másik két tagja, Sadio Mané és Mohamed Szalah is betalált, a hazaiak pedig földbe döngölték ellenfelüket. A második játékrészben csapata kis híján megríkatta Jürgen Kloppot, Szalah ugyanis átengedte Firminónak az újabb büntető lehetőségét, aki élt is a kínálkozó lehetőséggel, így harmadik brazilként triplázott a Premier League-ben.

A Liverpool veretlenül vezeti az angol bajnokságot, az összes decemberi PL-meccsét megnyerte. 20 forduló alatt 17 győzelme és 3 döntetlenje van a csapatnak, 48-8-as gólkülönbség mellett.

Nyitókép: Paul ELLIS / AFP