Tizenhat együttes vehet részt az ukrán-lengyel közös rendezésű labdarúgó-Eb-n jövő nyáron. Mivel két ország is rendezőként kap szerepet, 14 pozícióért küzdött két éven keresztül a mezőny, amely jelen esetben 51 ország válogatottját jelenti.
Összesen kilenc csoportot képeztek, ezek közül háromban csak öt, a többiben hat válogatott szerepelt. A csoportok győztesei mellett a legjobb második is automatikusan résztvevő, a többi nyolc második helyezett egymással küzdve dönt majd a maradék négy helyről (a pótselejtező sorsolását csütörtökön tartják).
Öt válogatott már megnyerte csoportját (lásd fent), négy kvintettben/szextettben viszont még nagy a harc az első helyért, míg hat együttes (Dánia, Norvégia, Portugália, Svédország, Görögország és Horvátország) a legjobb második pozíciójáért hajt.
A-csoport:
A németek arra hajtanak, hogy százszázalékos teljesítménnyel abszolválják a csoportot, ehhez Belgiumot kell legyőzniük odahaza. Nem tűnik megoldhatatlan feladatnak, csakhogy a belgák még odaérhetnek a második helyre.
Jelenleg 15 pontjuk van, a törököknek 14. Guus Hiddink válogatottja Azerbajdzsánt fogadja, a papírforma tehát a török pótselejtezős pozíciót ígéri.
B-csoport:
Ki gondolta volna a sorozat elején, hogy Örményország nevével találkozunk majd a végelszámolásnál. Pedig így van. Igaz, hogy Oroszország (20 pont), Írország (18 pont), Örményország (17 pont) a jelenlegi sorrend, ám az „ázsiai” válogatott Írországban meglepetést okozhat.
Szegény írek, anno a franciák ellen Henry kezezős góljával buktak el a vb-ért folyó pótselejtezőn, most a második helyet bukhatják el, ha nem igyekeznek. Az oroszoknak Andorra maradt a végére, biztosnak látszik tehát az Advocaat-legénység első helye.
C-csoport:
Olaszország nyeregben, Szerbia izgulta. Cesare Prandelli itáliai válogatottja legutóbb 1-1-et játszott Belgrádban, a szerbek bizony sajnálhatják, hogy Marchisio már a 1. percben betalált és csak 1 pontot szereztek. Észtország ugyanis megtréfálhatja Ivanovicékat.
A balti államnak 15, a balkáninak 14 egysége van, kedden pedig Olaszország-Észak-Írország és Szlovénia-Szerbia találkozókat rendeznek. Mivel az egymás elleni összevetésben az észtek jobbak, Szerbiának csak a győzelem elég a második helyhez!
D-csoport:
A franciák és a bosnyákok egymás ellen döntik el az első és a második hely sorsát. 20-19 a franciák javára a mostani helyzet, így a Stade de France közönsége már egy döntetlennel is elégedett lenne – kivételesen.
E-csoport:
Az a fránya hollandiai 3-5. Ha ott megcsípünk egy pontot, most jó eséllyel pályázhatnánk a pótselejtezős helyért. Amennyiben megverjük a svédektől pénteken 2-1-es vereséget szenvedő Finnországot, 21 ponttal zárjuk a sorozatot. Kevés együttesnek, összesen négynek –- reálisan kettőnek – van még esélye arra, hogy másodikként elérje ezt a pontszámot.
Az utolsó forduló tét nélküli a Puskás Ferenc Stadionban, Stockholmban (Svédország-Hollandia) azonban nem. Az orange elérheti a briliáns 10/10-es mérleget, a hazaiak viszont komoly eséllyel pályáznak a legjobb második megtisztelő és Eb-részvételt jelentő pozíciójáért.
F-csoport:
Mivel a görögök pénteken megverték a horvátokat, elég egy pontot szerezniük Grúziában az első helyért. Ha ez nem jön össze, izgulniuk kell. Déli szomszédaink a letteket fogadják. Ha nyernek, mindenképpen jól járhatnak (ha a görögök kikapnak Grúziában Eb-résztvevők, ha pontot szereznek, a legjobb második hely jöhet össze).
G-csoport:
Az egyetlen csoport, ahol minden kérdés eldőlt: Anglia kijutott az Európa-bajnokságra, Montenegró pótselejtezős, és már nem lehet legjobb második. A tornáról lemaradó Svájc kénytelen lejátszani utolsó meccsét a vidám Montenegró ellen.
2. Dánia 16 pont (13-5)
3. Norvégia 13 pont (7-6)
4. Izland 4 pont
I-csoport:
A világbajnok spanyolok már ott vannak az Eb-n, a pótselejtezős helyért a csehek és a skótok küzdenek. A briteknek 11, a cseheknek 10 pontja van, az egymás elleni eredmény utóbbiaknak kedvez.
Mivel Litvánia-Csehország és Spanyolország-Skócia találkozókat rendeznek kedden este, egy esetleges vilniusi iksz a cseheknek kedvezne.