Sport

15 éremmel zárták a magyar kajak-kenusok a szegedi világkupát

A magyar versenyzők egy arany és három ezüstérmet szereztek a szegedi kajak-kenu világkupa vasárnapi döntős programjának első részében. A leghosszabb távon, 5000 méteren a kenus Adolf Balázs és a kajakos Bodonyi Dóra révén két győzelmet arattak, valamint további egy-egy második és harmadik helyet szereztek a hazai versenyzők. A magyar csapat összesen 15 éremmel, 6 arannyal, 6 ezüsttel és 3 bronzzal zárta a vasárnap véget ért viadalt, ezzel az éremtáblázat első helyén zárt.

A zárónapon sokáig kellett várni az első hazai éremre, egészen a negyedik döntőig, de a fiatal Adolf Balázs, Fejes Dániel kenus duó remek versenyzésével alaposan kárpótolta a közönséget. Bár az úgynevezett svéd stílusban, azaz egy oldalon, a jobbon lapátoló kettős beragadt kicsit a rajtnál, féltávnál már felzárkózott az élbolyhoz, amelyben világbajnoki érmes egységek is voltak.

A hajrához az orosz, a román, az olasz és a magyar egység érkezett elsőként, és Fejeséknek – akik idén itthon uralták ezt a számot, az összes nyári edzésversenyt és az országos bajnokságot is megnyerték – az utóbbi két hajót sikerült leelőzniük. Bár az orosz Kirill Samsurin, Ilja Pervhin páros ezúttal még túl nagy falatbak bizonyult, a hazai kettős szereplése jó előjel a jövő évi, szegedi olimpiai pótkvalifikációra. Férfi kenuban Magyarországnak még egyetlen kvótája sincs a tokiói játékokra.

Az volt a célunk, hogy a még kvóta nélküli riválisokat megelőzzük, és ezt sikerült is teljesítenünk. Volt már ennél rosszabb és jobb rajtunk is, és bár egy kis víz befröccsent a hajónkba, nem szedtünk össze nagy hátrányt. A hajrá aztán jól sikerült, bár kétszázzal a vége előtt már nagyon fájt minden, de lehajtottuk a fejünket és nyomtuk

– értékelt Fejes Dániel. A kettős tagjai hozzátették: a következő nagy céljuk az, hogy a jövő évi pótkvalifikációs regattán indulási jogot szerezzenek az országnak.

Rögtön utánuk Lucz Anna és Kiss Blanka kajakos párosa újfent bizonyította, hogy nagyon szeret és tud is a Maty-éren versenyezni, miután tavaly ugyanitt bronzérmes lett a világbajnokságon. Lucz ráadásul szombaton egyesben megnyerte a sprintszámot, így a mostani eredményük folytatása volt a jó sorozatnak: csak az oroszok kettőse evezett náluk gyorsabban, így ezúttal egy ezüstérem jutott nekik.

„A rajt és az egész pálya sem sikerült úgy, ahogy akartuk, tudunk ennél sokkal jobban is menni. De végül is másodikak lettünk, úgyhogy nincs okunk a szomorúságra. Az oroszokat is próbáltuk utolérni, de ők nagyon gyorsak voltak” – mondták egymás szavába vágva a duó mindig mosolygós tagjai.

Női K-4 500 méteren két magyar egységnek is szoríthatott a közönség, de egyiknek nem sikerült dobogóra állnia:

Szellák Szabina, Zupkó Vanda, Rendessy Eszter és Szénási Zsófia negyedikként, Sólyom Dóra, Katrinecz Rita, Bodonyi Dóra és Csikós Zsóka ötödikként ért célba.

További egy férfi és két női olimpiai számban sem jutott érem a magyaroknak: K-2 1000 méteren Noé Zsombor és Dombvári Bence remekül küzdött ugyan, de az erős mezőnyben negyedik helyével végül éppen lemaradt a dobogóról, míg K-1 500-on Kőhalmi Emese hatodik, Bodonyi kilencedik, C-2 500-on a Bragato Giada, Kisbán Zsófia duó ötödik, a Gönczöl Laura, Opavszky Réka kettős hatodik lett. A női kenupárosok legrövidebb távján is utóbbi két egység képviselte a hazai színeket és ott is ugyanilyen helyezést értek el. Férfi C-1 500-on Kiss Balázs hatodikként, Korisánszky Dávid nyolcadikként zárt a döntőben.

A délelőtti program kora délután zárult a vegyes párosok küzdelmeivel. Az újdonságnak számító 200 méteres számokban is született magyar siker, méghozzá kettő is: a kajakosoknál a harmadik érmét, közte a második aranyát szerző Lucz Anna és Csizmadia Kolos győzött (Kiss Blanka és Apagyi Levente negyedik lett), míg a kenusoknál Molnár Csenge és Hajdu Jonatán másodikként ért célba (Kisbán Zsófia és Fekete Ádám hatodikként zárt).

Mix pároshoz képest sokat edzettünk és készültünk erre az újfajta versenyre. Bár ez a szám még egyfajta csodabogár, bulinak tűnik, azért elég erős mezőny jött össze a döntőben. Egy páros mindig hozzá tud tenni az egyéni teljesítményhez is, ez látszott az egyes szereplésünkön is

– mondta az egyesben ezüstérmes Csizmadia Kolos.

Az 5000 méteres versenyen a 21 éves Adolf már az első, nagy kör után a hármas élbolyban lapátolt, majd féltávhoz közeledve felzárkózott a második helyre az orosz Kirill Samsurin mögé. A folytatásban az ő csatájukat láthatta az élen a közönség. Az Óbudai Ganz VSE versenyzője aztán a célegyenesben könnyedén faképnél hagyta rutinos riválisát, és a tavalyi világbajnoki ezüst után most vk-győzelmet ünnepelhetett ezen a távon. Simon Sebestyén és a nők hasonló számában Kisbán Zsófia ötödik lett, Molnár Csenge pedig a hatodik helyet szerezte meg.

A szolnokiak 26 éves kajakosa, Bodonyi egy éve, a vb-n megnyerte az 5000 métert Szegeden, és azt már a start után látni lehetett, hogy ennél most sem akarja alább adni. Gyakorlatilag rajt-cél győzelmet aratott, végig ő állt a mezőnyt vezető, öt versenyzőt számláló csoport élén, és a hajrát is jól bírta.

A szombati 1000 méter győztese, az ifjúsági olimpiai és világbajnok Rendessy Eszter a hatodik helyen ért célba. A férfi kajakosoknál Noé Bálint és Béke Kornél végig elöl haladt, és végül a győztes portugál Fernando Pimenta mögött a második, illetve harmadik helyen végzett.

A gyorsasági szakágban idén ez volt az egyetlen felnőtt nemzetközi verseny, 33 ország több mint 400 sportolója vett részt rajta. A járványügyi szabályok és korlátozások ellenére, illetve azok szigorú betartása mellett szurkolók is lehettek a Maty-éren.

Kiemelt kép: Facebook.com/MKKSZ

Ajánlott videó

Olvasói sztorik