Sport

Korrupció az olimpiai jegyek elosztásában

olimpiai jegy (olimpiai jegy)
olimpiai jegy (olimpiai jegy)

A Sunday Times szerint több tucatnyi, köztük kelet-európai ország olimpiai bizottságainak vezetői próbáltak az eredeti ár sokszorosáért olimpiai jegyeket eladni.

A The Sunday Times álcázott riportereinek vasárnapi beszámolója szerint például a szerb olimpiai bizottság illetékeseivel egy budapesti tanácskozáson tárgyaltak a törvénysértő tranzakció lehetőségéről. Az ügyben máris vizsgálatot indított a Nemzetközi Olimpiai Bizottság.

A vezető konzervatív vasárnapi brit lap munkatársai kéthavi nyomozómunkával tárták fel az olimpiai belépők terjesztését övező korrupciót, és azt találták, hogy nem kevesebb mint 54 ország olimpiai, illetve nemzeti jegyértékesítő szervezeteinek illetékesei voltak hajlandók korrupt jegyforgalmazási ügyletekre.

A The Sunday Times riporterei Djordje Visackival, a Szerb Olimpiai Bizottság főtitkárával egy áprilisi budapesti tanácskozáson léptek kapcsolatba. Visacki a lap vasárnapi feltáró riportja szerint a Hilton szállodában találkozott az újságírókkal, akik azt mondták neki, hogy egy liechtensteini vagyonalap képviseletében szeretnének nagymennyiségű olimpiai belépőt vásárolni egy befektető számára.

A rejtett kamerával rögzített beszélgetésen a szerb olimpiai vezető kijelenti, hogy “természetesen tárgyalhatunk a dologról”.

Nem sokkal a budapesti találkozó után, már Londonban a két riporter telefonhívást kapott Milos Milenkovictól, a Szerbiának kiutalt olimpiai belépők értékesítéséért felelős illetékestől, aki kapcsolatba hozta az újságírókat az értékesítést végző ügynökség vezetőjével, Ivan Radojeviccsel.

Radojevic a cég belgrádi székhelyén találkozott az oknyomozó brit újságírókkal, és közölte velük, hogy ezerötszáz olimpiai belépőt tud eladni nekik 80 ezer font (csaknem 30 millió forint) készpénz ellenében.

Ez 30 százalékos felár az eredeti árhoz képest, ám Radojevic elmondta, hogy Szerbiában egyes belépők a névérték ezer százalékán találnak gazdára, úgyhogy ő tulajdonképpen “jutányos áron” kínálja a jegyeket.

Hasonló körülmények között bukott le a litván értékesítést végző cég egyik vezetője is, valamint az izraeli és a ciprusi jegyértékesítést végző ügynökség.

A cikk megnevezi még Görögországot, Thaiföldet, Szaúd-Arábiát, Pakisztánt, Lengyelországot és Indonéziát azon országok között, amelyeknek illetékesei hajlandónak mutatkoztak olimpiai belépők adásvételére.

A The Sunday Times idézi a NOB közleményét, amely “rendkívül súlyosnak” minősítette a lap beszámolójában foglaltakat. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság tudatta azt is, hogy máris megtette az első lépéseket az ügy kivizsgálására.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik