A játékosok azt szeretnék, ha a liga bevételeiből 54.3 százalékban részesülnének, ezzel szemben a tulajdonosok 57 százalékra tartanak igényt. Jelenleg a befolyt pénzeken fele-fele arányban osztozkodnak.
Emellett a kosarasok ragaszkodnak ahhoz, hogy az átlagfizetés legyen 7 millió dollár idényenként, míg a csapatok vezetői ezt 5 millióra kívánják leszorítani. Utóbbiak azt állítják, hogy a 30 klubból 22 veszteséggel zárta az elmúlt évadot, és a liga összesen 300 millió dollárt veszített. A játékosok szervezete ezeket az adatokat nem tartja reálisnak. A két fél közötti kollektív szerződés június 30-án járt le, és ha nem kötnek újat, akár a teljes NBA-szezon elmaradhat.
David Stern, liga komiszárja úgy nyilatkozott korábban, hogy amennyiben nem sikerül egyezségre jutni szeptember közepéig, úgy törölni kell az edzőtáborokat, no meg a teljes előszezont, ez pedig gyakorlatilag egyenlő azzal, hogy maximum csak egy szonkaszezonra kerül sor.
Legutóbb az 1998/99-es idény előtt nem tudtak megállapodni a játékosok és a klubtulajdonosok, végül 1999 februárjában vette kezdetét egy rövidített alapszakasz. Akkor összesen 464 meccs maradt el a bérvita miatt, a játékosok több mint tízmillió dollárt veszítettek, a tulajdonosok pedig ennek legalább a tízszeresét.
Most a kosarasok közül többen Európába szerződtek azzal a kitétellel, hogy ha mégis beindul a tengerentúli bajnokság, visszatérnek oda.