Turistaként feleségemmel egy hetet Hamburgban töltöttünk. A város gyönyörű, s hiába nagyváros, közel kétmilliós, még sincs rohanás, minden működik, az emberek kedvesek, az idelátogatónak az az érzése támad, szívesen lakna itt. Ebben nyilván a rengeteg parknak, a város közepén fekvő tónak, a három folyó találkozásának, a több mint kétezer hídnak is szerepe van.
Nagyon régen jártam már itt egyszer, és most feltűnt a változás.
Az egykori dicsőséges Hanza város korábban hideg, olykor gőgös kalmárjai valahogy meglágyultak. Barátságosabbak lettek. Színesebbek, befogadóbbak. Ezt a távolból érkezett idegeneknek köszönhetik, azok hatottak rájuk.
Bár a város mindig is igazi átjáróház volt, már a tizenkilencedik század végén innen indultak az ázsiai kereskedelmi és az amerikai kivándorló hajók, innen tántorgott ki Amerikába a mi másfél millió emberünk is, de akkor az idegenek jobbára átutazók voltak.
Másnap pedig indultak tovább. A mi kivándorlóinknak szórakozásra nem volt pénzük, ők mentek egyből a hajókra.Az igazi bevándorlás a hetvenes évek munkaerőhiányával kezdődött, jöttek a jugoszláv és a török vendégmunkások, aztán az elmúlt tíz évben Afrikából, Ázsiából, a legutóbbi időszakban pedig a háború sújtotta Közel-Keletről, utóbbiak maradtak is.
Elvegyültek vagy tömbökben maradtak, asszimilálódtak vagy megtartották szokásaikat, viseletüket, de mindenképpen a német nyelvet megtanulva munkát vállaltak.
Csak az újonnan épült kikötővárosban tízezer munkás helyezkedett el a konténertermináloknál, az ultramodern HafenCity éttermei, üzletei, szolgáltatóházai úgy ötvenezer főnyi új munkaerőt szívtak föl. Amerre jártunk, áruházakban, boltokban, éttermekben – utóbbiból közel ötezret találni –, mindenhol kedvesen szolgáltak ki. Főleg afrikaiak, arabok, ázsiaiak. Beszéltek németül és udvariasak voltak.De a legfontosabb, hogy voltak.
Nem úgy, mint a Balaton mellett, ahol éttermek, boltok nem tudtak kinyitni munkaerő hiányában. Ha meg Budapestről lejönnek idénymunkára, akkor a fővárosban van emberhiány.
Virulnak Hamburg hatalmas hajógyárai, olajfeldolgozói, szerszámgépüzemei, dohánygyárai, nem sorolom. Nálunk meg kétségbeesve vadászunk villanyszerelőre, burkolóra. Elmentek külföldre. Hamburgban viszont nem ismerik a munkaerőhiányt.És már hallom is: ennek súlyos ára van! El kell viselni az idegen kultúrákat, együtt kell élni tőlünk merőben különböző emberekkel.
Bizony ez így van. Hogy vannak-e ennek hátrányai? Nyilván vannak. A sajátunktól eltérő viselkedés olykor megbotránkoztat, meglep bennünket.
Szállodánk, közel a főpályaudvarhoz, a belvárosban, olyan negyedben áll, ahol jobbára török, arab és afrikai bevándorlók élnek. A hotelreggeli után, ami remek volt, csak éppen nekem való kávé nem akadt, átmentem a szomszédos étkezdébe. Kiderült, török a tulajdonos, reggelente a fiával beszélgettem, aki már ott született. Mikor kérdeztem, mi a véleménye az újonnan jöttekről, megrántotta a vállát.
– Nem valami jól tudnak németül.
– Apád se tudott eleinte.
– Az igaz.
– Van velük kapcsolatod?
A fejével a konyha felé intett.
– Nálunk is dolgozik két szír lány meg egy afgán fiú.
– És, nem jók?
– De, jók, csak még törik a németet.
– Ha nem lennének, ki mosogatna? Te?
– Én aztán biztosan nem – felelte nevetve.
Eztán módszeresen kezdeményeztem beszélgetést helybéliekkel. Nemigen mondtak rosszat. Mindenkinek van egy-egy bevándorló szomszédja, munkatársa, aki nagyon rendes ember.
– És a többiek?
– Ja, biztosan azok is.
– És elvégeznek minden munkát, nem?
– Hát, azt el.
Még egy rendőrjárőrpárt is leszólítottam, kedvesen válaszolgattak.
– Hogy van-e gond velük? – kérdik. – Hát, azért van.
– És miféle?
– Néha verekszenek.
– Verik a helyieket?
– Ja, nem, egymással kerülnek összetűzésbe, főleg vallási alapon, de ez általában nem túl komoly.
– És más? Mondjuk terrorizmus?
– Nem, az nálunk szerencsére nincs.
Az egy hét alatt, pedig éjszakánként az arab negyeden keresztül mentünk haza, egyetlen pillanatra sem féltünk. Nyüzsgő utcai élet, teáznak, kávéznak a kiülőkben, szívják a vízipipát, aztán reggel mennek dolgozni a több százezer munkahelyre, ami nélkülük betöltetlenül maradna.
Megtanultak együtt élni, mert szükségük van egymásra, ahogy mindig is így volt ez Európában, ha kisebb mértékben is.
Hozzánk is jöttek a talján ácsok, a francia építőmesterek, az összes országból verbuválódott szerzetesek és zsoldosok, a bolgárkertészek, a tót kubikosok, a rác tutajosok, a német vándorasztalosok, a cigány drótosok és vályogkészítők, jöttek a betelepített szászok, svábok, kunok, jászok, zsidók, szlovákok és románok, a hódító törökök, mongolok. Ettől lett ilyen jó a génállományunk, érdemes megnézni a legsikeresebb magyarok családfáját, mondjuk a Nobel-díjasokét.
1981 óta fogy és öregszik a magyar népesség. Hablicsek László demográfus már tizenöt éve kiszámolta, hogy évente De ha csak 10 ezren jönnek évente, akkor 2050-re már 8 millióan sem leszünk. Persze a nyugdíj- és az egészségügyi rendszerünk ekkorra már rég összeomlik.
Ezért, amikor azt mondja a kormány, hogy a magyar jövő érdekében hirdeti meg migrációellenes politikáját, akkor hazudik. Éppen az ellenkezőjéről van szó, éppen az a nemzetvesztés, amit Orbánék csinálnak. Egy lassú, de biztos leépülés, az európai fejlődéstől és értékektől való végleges leszakadás.