A kormány múlt hét szerdán úgy döntött, az önkormányzatok kezébe adja az Airbnb-szabályozás jogát elfogadta a rövid távú lakáskiadás korlátozására vonatkozó javaslatot.
Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa úgy véli, az Airbnb-s lakások szabályozása befolyásolhatja az ingatlanpiac alakulását az elkövetkező hónapokban, sok tulajdonos ugyanis az értékesítés mellett dönthet és emiatt túlkínálat keletkezhet.
A szakember emlékeztetett, a koronavírus-járvány kitörését követően sokan féléves, egyéves időtartamra nyomott áron kiadták az ingatlanjukat, vállalva azt a kockázatot, hogy nyáron esetleg a kaució dupláját fizetik vissza, ha ismét megjelennek a turisták.
Ahogy Magyarország fokozatosan feloldotta a határzárakat, lassan megjelentek a külföldiek Budapesten, igaz, még csak csekély létszámban. Ezzel együtt minimálisan emelkedett az Airbnb-s lakáskiadás is. A mostani javaslat ugyanakkor beszűkíti a tulajdonosok mozgásterét, így ingatlanjaik rövid távú bérbeadásra már nem lesz olyan jövedelmező, mint a pandémia előtt
– magyarázta Gadanecz Zoltán.
A GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa hozzátette azt is, többen egy esetleges második hullámtól tartva még szeptember előtt meg szeretnének inkább válni az ingatlanjaiktól. Kiemelte azt is, hogy a másik oldalon megjelent egy komoly kereslet, ami feltorlódott az elmúlt hónapokban.
A grafikonon egy felívelés látszik, az adás-vételek száma júniusban már elérte a tavalyi szintet, tehát egyelőre úgy tűnik, hogy gyorsan visszarendeződött az ingatlanpiac. Ha pedig azt vesszük, hogy két ellentétes jelenség, a túlkínálat és a keresletnövekedés együtt jelentkezik és kiegyenlíti egymást, az összességében sem árcsökkenést, se áremelkedést nem eredményezhet
– zárta szavait.
Kiemelt kép: Farkas Norbert / 24.hu