Kultúra

Bodó Viktor: A színészek közt gyakoriak a mentális problémák, de segítséget nem tudnak kérni

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu

A színész-rendező Bodó Viktor nemrég Veiszer Alinda műsorában foglalta össze a mai magyar színjátszás helyzetét – írja, szemléjében, a Telex.

A hosszú beszélgetés középpontjában a Bodó és pályatársai által az SZFE-n elindítani vágyott, de végül egy saját iskolában megvalósított képzés áll (erről korábban itt írtunk), ami egy merőben új metódust hoz a magyar művészeti életbe: a diákok a forgatókönyvírásban, illetve a darabok mélyelemezésében is komoly gyakorlatot szereznek, sőt egy profilozási munkát is el kell végezniük, kiválasztva egy a környezetükben lévő embert, akár olyan mélységig is elemezve őt, hogy átvizsgálják a személy telefonjának képgalériáját.

Bodó ezt új metódusnak nevezi, a gyakorlat lényege pedig

egy kérdéssor, amit – amennyiben realista színdarab készül – érdemes egy színésznek megválaszolnia,

az új színészek pedig épp az ilyenektől lesznek sokoldalúbbak.

A szó rövidesen a hazai színházi világra terelődött: a szakember szerint a világ nálunk jóval zártabb, mint például Hamburgban, ahová ahány rendező érkezik, annyiféle színházat csinál.

Ez Magyarországon nem működik, hiszen kevés a vendégrendező. Ennek az oka részben anyagi, hiszen a teátrumok valószínűleg nem tudják őket megfizetni, de hibás maga a hazai mentalitás is, ami – az idegen dolgok iránti bizalmatlanság, valamint a frusztráció keverékeként – korlátoltságot hoz.

A budapesti színházi műsorokat látva Bodó kijelentette: azokból eltűnt a bátorság és fantázia, az intézmények pedig biztonsági játékot játszanak.

A szakember saját függőségéről, annak fojtogatásáról, illetve a személyiségére gyakorolt hatásáról a Telex cikke, illetve Veiszer havidíjért cserébe elérhető adása mesél bővebben.

A beszélgetésből mindemellett kiderül: a színházi szakmában Bedő szerint sok mentális probléma van, a segítségnyújtás pedig lehetetlen, hiszen egy anonim csoportba színészként nem lehet elmenni, náluk ugyanis egyszerűen nincs anonimitás.

Sok olyan kollégát ismerek, akik bajban vannak és nem tudnak segítséget kérni

– tette hozzá, hiszen sem szabad estéik, sem szabad hétvégéik nincsenek, egy terápiát pedig így nem tudnak végigcsinálni.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik