Kultúra

A Trump-sztori: Trump emberi mocsadéknak nevezte az alkotókat, pedig nem jelentenek veszélyt rá

ADS Service Kft.
ADS Service Kft.
Tavaszi, cannes-i bemutatója után világszerte, így nálunk is mozikba került a Donald Trumpról szóló, provokatívnak mondott életrajzi film. Ali Abbasi rendezése azt követi nyomon, milyen szerepet játszott a hírhedt és befolyásos ügyvéd, Roy Cohn abban, hogy Trump feltörekvő ingatlanbefektetőből világuralmi terveket szövögető mágnássá emelkedett. Az Apprentice – A Trump-sztori zsigeri atmoszférájú, nívós életrajzi film, amelynek színészei készülhetnek az Oscar-jelölésre. Trump valóságformáló hatalmával szemben mégis hatástalan. Kritika.

Van-e értelme életrajzi filmet készíteni Donald Trumpról? Mi újat mesélhet el Hollywood az Egyesült Államok előző (és alkalmasint a következő) elnökéről, amikor az elmúlt években Trump magát a valóságot hajlította úgy, mintha az nem más lenne, mint róla szóló film? A szórakoztatóipar fogaskerekei kicsorbulnak egy ilyen alakon.

Ettől függetlenül az Apprentice elkészülte elkerülhetetlen volt. Az eredeti cím – amelyet a magyar forgalmazásban alcímként kísér a fantáziátlan A Trump-sztori – Donald Trumpnak a kétezres évek közepétől futott realityműsorára utal. A műsorvezető abban üzleti tanácsokat osztogatott a nagy biznisz bűvöletében élő játékosoknak, és a maga karikatúraszerűen tahó stílusában „mentorálta” őket. Ez főleg annyiban merült ki, hogy rájuk üvöltött:

Ki vagy rúgva!

Trump akkoriban avanzsált ingatlanmágnásból életmódguruvá, aki elérkezettnek látta az időt, hogy a világ eseményeit és az emberi kapcsolatokat puszta tranzakciókként, illetve hatalmi érdekek érvényesítéseként felfogó szemléletét az üzleti életen túl is kiterjessze. Immár egész Amerikát akarta mentorálni, és néhány évvel később sikerült is neki.

ADS Service Kft.

Melyek ezek a hírhedt trumpi eszmék, és honnan jönnek? Erről szól az iráni származású, de dán gyártású filmekkel nevet szerzett Ali Abbasi életrajzi filmje. Az első szabály: Támadj, támadj, támadj! A második: Tagadj le mindent! És végül: Soha ne ismerd be a vereséget! A 2017-ben kezdődött Trump-elnökséget közelről figyelő újságíró, Gabriel Sherman forgatókönyve visszarepít a hetvenes évekbe, amikor értelmezése szerint Trump elsajátította ezeket a rokonszenves elveket. Roy Cohn, a Trump család új ügyvédje tanította neki. Ő képviselte az akkor még ingatlanbérbeadással foglalkozó Donaldot és apját az afroamerikai lakásbérlők feltételezhető diszkriminációja miatt indult perben.

Cohn, a dörzsölt és befolyásos ügyvéd – „a kliensem vagy, de ne feledd, te dolgozol nekem!” – pillanatok alatt eléri, hogy a peres ügy lekerüljön a napirendről. Ettől kezdve Sherman és Abbasi elbeszélése szerint mentorként egyengeti a fiatal és ambiciózus Trump pályáját: bevezeti őt a New York-i politikusok és befektetők felső köreibe, segít neki adómentességet szerezni a régi Commodore szálló felújításához, amely Trump első nagy ingatlanfejlesztői sikere lesz, és életre szóló tanácsokkal látja el.

A Trump-sztori tehát a naiv és kialakulatlan személyiség megkísértését és erkölcsi megrontását mesélné el, amit erotikus feszültséggel tölt fel a homoszexuális Cohn nyilvánvaló vonzalma Donald iránt. A csavar az, hogy Cohnnak nem kell különösebben erőlködnie Trump átformálásával.

A főhős ugrásra készen várja, hogy egy apafigura jelképesen engedélyt adjon neki amúgy sem különösebben szilárd erkölcsi nézeteinek elhessentésére.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik