Négycsillagos hotellé alakul az 1928-ban a Stühmer csokoládégyár székházaként és gyáraként született Szentkirályi utca 8. – írja az Index.
A lap szerint a lassan tíz éve üresen álló házat érintő munkálatokat az Orange Hotels and Resorts nevű szállodalánc már 2016 óta tervezte, erre pedig a befektetők jó részéhez hasonlóan egy projektcéget alapítottak. A munkák megkezdését előbb a koronavírus-járvány, majd a turizmus visszaesése hátráltatta, így két évvel ezelőtt végleg el is engedték a projektet.
A helyi védettséget élvező épület ekkor a You Are Hungary Kft. tulajdonába jutott, ami rövidesen
– olvasható a cikkben, ami röviden a beépítés történetét is bemutatja.
A beruházók november 3-án juttatták el legfrissebb tervcsomagjukat az építési hatósághoz, ennek tartalma azonban jelenleg nem ismert, hiszen a Kormányhivatal kérdéseinkre adott válaszában kijelentette:
az építésziroda pedig jelezte, hogy csak a tulajdonossal való egyeztetést követően tudnak válaszolni a kérdéseinkre.
Az előző tulajdonos által hat évvel ezelőtt indított hasonló folyamat tervlapjai közül kettő ugyanakkor publikus, így legalább azt láthatjuk, hogy 2017-ben hogyan képzelték el a terület jövőjét:
Ezak a kilencvennyolc szobás szállodáról szóló rajzok 2017 őszén engedélyig jutottak, épp úgy, ahogyan egy 2022 decemberében indult következő kérés is, ami talán csak a liftek, illetve a név terén mutatott eltérést, hiszen a helyszínrajz már You Are Hotel Budapest néven hivatkozik az épületre.
A 2023 áprilisában zöld utat kapott csomag helyszínrajzán látható, hogy
A hamburgi Stühmer Frigyes az Index cikke szerint 1866-ban, közel százhatvan évvel ezelőtt érkezett Pestre, ahol 1868-ban átvette Nagy Ferenc cukorkagyárát, majd németországi tapasztalatait hasznosítva minden addiginál krémesebb és jobb minőségű karamelljével hengerelte le a piacot.
Száznegyven évvel ezelőtt, 1883-ban aztán a csokoládé- és kakaóporgyártás felé is nyitott, a magyar édességipar termékeit pedig a tömegtermelésnek köszönhetően mindenki számára elérhetővé tette. Az átütő sikert végül nem ő, hanem az örökséget továbbvivő fia, Géza érte el, aki olyan ismert termékeket hívott életre, mint
Stühmer a két világháború közt a kor számos fontos művészének segítségét is igénybe vette: a dobozokat és zacskókat többek közt Jaschik Álmos, Mallász Gitta, és Lukáts Kató tervezte, a boltokat – ezek közül a kaposvári berendezése védett, sőt, ma is eredeti helyén áll – pedig a húszas és harmincas években Kende Ferenc építész tette igazán gyönyörűvé, aki az art deco, a neobarokk és a magyar népművészetből vett minták érzékeny keverésével hozott létre kivételes munkákat.
Mindehhez persze egy szép üzem- és irodaépület is dukált, így a cég a Rákóczi úttól néhány lépésnyire tervezett gyár és székház tervezését szintén Kende Ferencre bízták, aki Dávid János építésszel, illetve a vasbetonszerkezeteket adó Castelli Adolf és Fiai nevű céggel együtt egy igazán minőségi, a visszafogott homlokzat mögött gyönyörű tereket rejtő művet tett le az asztalra.
A kőburkolatú alsó szinteken a tervezők a Százszorszép desszertek kulcsmotívumát, a bécsi rózsakosarakat idézték meg, a főbejárat felett pedig a koronás középcímert helyezték el, alatta a húszas években az ország legkülönbözőbb pontjain feltűnt Magyar Hiszekegy első sorával:
Hiszek Magyarország feltámadásában.
A végeredményt a két világháború közti modern építészet vezető folyóirata, a Tér és Forma 1929-es évfolyamában mutatta be: eszerint a ház középrészén volt a mintabolt, a szélső tengelyek alatt pedig a gyárba, illetve az igazgatói lakásba vezető bejárat.
A ház csakhamar kicsivé vált a gyorsan növekvő cég számára, így 1935-ben megvásárolták a szomszédos Szentkirályi utca 10-et, majd Szilárd István tervei szerint egyesítették a már meglévő tulajdonukkal (az itt kialakított terek a háború után újra lakásokká váltak), röviddel a második világháború előtt pedig megindult a ferencvárosi Vágóhíd utcában az új gyár építése, aminek terveit az Olgyay-fivérek készítették el. Az 1941-ben részben már átadott, 1943-tól pedig teljes egészében kihasznált üzemépület – belső tereiben többek közt Mattioni Eszter csodás hímeskövével – az államosítások után a Budapesti Csokoládégyár része lett (a gyártás néhány pillanata itt látható), sőt, ma is édességgyárként működik.