A filmipar fejlődését előrelendítő tíz tudományos és technológiai eredményt díjaz az amerikai filmakadémia februárban, a kitüntetettek között szerepel az 1977-es Csillagok háborúja különleges effektusait jegyző Jonathan Erland, aki úttörő munkát végzett a vizuális effektek terén – írja az MTI.
A 79 éves brit Erland a Gordon E. Sawyer-díjat kapja a tudományos és technikai Oscarok február 10-i gáláján Los Angelesben. A vizuáliseffektus-mágust korábban több alkalommal díjazta a filmakadémia, ezúttal az Oscar-szobrot is átveheti életművéért.
A díjátadón 34 személyt és egy szervezetet díjaznak tíz kiemelkedő, innovatív eredményért.
A tudományos és technológiai elismeréseket a filmakadémia szakmai bizottsága nem az előző évi teljesítményekért, hanem a filmiparban már bizonyított fejlesztésekért ítéli oda.
A díjazott személyek jelentős hozzájárulást nyújtottak a mozgófilm evolúciós fejlődéséhez, erőfeszítéseik tovább erősítik iparunk kreativitását
— hangsúlyozta Ray Feeney, a bizottság elnöke.
A filmakadémia technikai eredményekért járó oklevelét az Industrial Light and Magic effektusműhelyének, a DreamWorks animációs stúdiójának és a Pixar animációs stúdiójának szakemberi is megkapják.
A filmakadémia plakettjével ismerik el a Shotover K1 kamerarendszert kidolgozó John Coyle, Brad Hurndell, Vikas Sathaye és Shane Buckham munkáját, a Houdini látványeffektus- és animációs rendszert megvalósító csoportot, melyben Jeff Lait, Mark Tucker, Cristin Barghiel és John Lynchand dolgozott, továbbá a Nuke kompozíciós rendszer és a Hydrascope teleszkópos kamerarendszer fejlesztőit.
Tudományos és technikai Oscar-szobrot vehet majd át Mark Elendt és a Side Effects Software cég a Houdini vizuáliseffektus- és animációs rendszerért.
A 90. Oscar-díjátadó ceremóniát március 4-én rendezik a hollywoodi Dolby Színházban.