Ramadán első napján, vagyis az iszlám böjti hónapjának kezdetén – március 10-én — indítana offenzívát Izrael a gázai Rafah ellen, ha a Hamász addig nem bocsátja szabadon a Gázai övezetben fogva tartott túszokat – közölte az izraeli háborús kormány tárca nélküli minisztere, Benny Gantz. A politikus, aki 2020 és 2022 a védelmi miniszteri feladatokat látta el, úgy fogalmazott:
A világnak tudnia kell, és a Hamász vezetőinek is tudniuk kell – ha Ramadánig nem érnek haza a túszaink, a harcok mindenhol folytatódni fognak, beleértve Rafah területét is.
A BBC azt írja, ez az első alkalom, hogy Izrael közölte, mikor vonulhatnak be csapatai a Gázai övezet déli részén található határvárosba, ahová Izrael a háború kezdete óra a gázai palesztin civil lakosság nagy részét beszorította. A városban jelenleg mintegy másfél millió ember zsúfolódik össze, nekik az otthonaikat kellett elhagyni az október 7-én indult háború következtében.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a nemzetközi nyomás ellenére megesküdött, hogy szárazföldi támadást indít Rafah ellen a Hamász fegyvereseinek állítólagos likvidálása céljából.
Arab országok – köztük Egyiptom többször figyelmeztetett, hogy a tervezett izraeli offenzíva Rafahban azzal járna, hogy sok palesztint Egyiptomba szorítanának ki, amit elfogadhatatlannak tartanak. Szaúd-Arábia „nagyon komoly következményekre” figyelmeztetett arra az esetre, ha Izrael valóben lerohanná Rafah városát. Nemzetközi szinten szintén többen felszólították Izraelt, hogy tartózkodjék Rafah ostromától, ahol palesztin civilek sokassága embertelen körülmények között él.
A Hamász által vezetett gázai egészségügyi minisztérium szerint a háború kezdete óta több mint 28 400 palesztin halt meg, túlnyomó részt nők és gyermekek, valamint több mint 68 000 ember megsebesült.
A folyamatos gázai harcok ellenére az elmúlt napokban Kairóban törekedni próbáltak az Izrael és a Hamász közötti tűzszünet kikényszerítésére, jóllehet a katari közvetítők szerint az előrelépés „nem túl ígéretes”. Netanjahu közölte, hogy Joe Biden amerikai elnök kérésére tárgyalókat küldött, de hozzátette, hogy nem térnek vissza a tárgyalásokhoz, a Hamász követeléseit pedig „téveszméknek” minősítette.