Hatalmas sorok alakultak ki szombat délutánra a brit repülőtereken, miután egy központi szoftverhiba miatt működésképtelenné váltak az elektronikus beléptető kapuk.
A probléma az öt londoni nemzetközi repülőtér – Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton, City –, valamint az összes többi olyan brit légikikötő beutazó utasforgalmát érinti, ahol e-kapuk működnek. Az öt londoni repülőtér közül négy – Heathrow, Gatwick, Stansted és Luton – Budapestről érkező járatokat is fogad.
A repülőtéri elektronikus kapukat Nagy-Britanniában azok vehetik igénybe, akiknek biometrikus azonosítóval ellátott útlevelük van, betöltötték 12. életévüket – bár a 12-17 év közöttiek csak felnőttek kíséretében használhatják az e-kapukat –, és brit, európai uniós, illetve amerikai, kanadai, ausztrál, új-zélandi, japán, szingapúri, dél-koreai, svájci, norvég, liechtensteini vagy izlandi állampolgárok.
Hello and a very good morning indeed from London Heathrow T5 where the current situation is quite a mess due to what seems to be a nationwide failure of the UK Border Control IT system. Thank you Brexit! But at least the weather is good… #heathrow #fail pic.twitter.com/ofeg2FdaaT
— Ivan Coninx (@ivanconinx) May 27, 2023
A Nagy-Britanniába érkező utasok 60-80 százaléka ezeket a beléptető rendszereket használja, de szombaton nekik is a hagyományos útlevélellenőrző pultokhoz kellett sorban állniuk. Egybehangzó beszámolók szerint szombaton a legnagyobb forgalmú repülőtereken két órát meghaladó várakozás után lehet csak túljutni a belépő forgalom ellenőrzésén.
A meghibásodás éppen a kora nyári utazási szezon legforgalmasabb időszakában, a hagyományos május végi háromnapos hétvégén történt, amikor rendszerint százezrek kelnek útra, és a beutazó forgalom is rendkívül nagy. A brit belügyminisztérium szóvivője szombat délután csak annyit közölt, hogy a tárcának “tudomása van” a határellenőrzés beléptetési rendszerét érintő országos kiterjedésű problémáról, és dolgozik a hiba mielőbbi kijavításán.
Nagy-Britannia több mint három éve kilépett az Európai Unióból, de EU-tagságának idején sem csatlakozott a belső uniós határellenőrzés nélküli schengeni övezethez, így a beutazóknak korábban is útlevél-ellenőrzésen kellett átesniük.
(MTI)