Az Európai Bizottság szerdán azt javasolta, hogy Bosznia-Hercegovina kapjon tagjelölt státuszt az Európai Unióhoz, azzal a feltétellel, hogy megerősíti a demokráciát és további lépéseket tesz a csatlakozás felé.
Ismét a változás szele járja át Európát, és ezt a lendületet meg kell ragadnunk. A Nyugat-Balkán a mi családunkhoz tartozik, és ezt nagyon-nagyon világossá kell tennünk
– idézi a Reuters Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét.
Az EU-bővítésről szóló éves jelentésében a Bizottság rögzítette, hogy Boszniának meg kell erősítenie a demokráciát, azaz
- az állami intézmények működőképességét,
- a jogállamiságot,
- meg kell küzdenie a korrupcióval és a szervezett bűnözéssel,
- garantálnia kell a média szabadságát és a migráció kezelését.
Több nyugat-balkáni országnak azonban fogytán a türelme az EU bővítésének lassú ütemezése miatt. Kritikus hangok szerint ez teret enged Oroszországnak és Kínának, hogy kiterjessze befolyását a térségben.
Bisera Turkovic boszniai külügyminiszter üdvözölte és történelmi jelentőségűnek nevezte a döntést, amely reformok sorára és a szükséges feltételek teljesítésére ösztönzi az államot az EU-tagsági tárgyalások megkezdése előtt.
A folyamat újraélesztése létfontosságú Bosznia-Hercegovina polgárai és állama, valamint az egész régió stabilitása szempontjából
Josep Borrell, az EU külpolitikai főképviselője Bosznia tagjelölti státuszának ajánlását kommentálva kijelentette: Oroszország Ukrajna elleni inváziója rávilágított az EU-bővítés fontosságára és geopolitikai jelentőségére.
„Ez egy hosszú távú befektetés kontinensünk békéje, jóléte és stabilitása szempontjából” – idézi Borrell szavait a nemzetközi hírügynökség.