Szerdán kellett volna megnyitni az iskolák felsőbb osztályait a lányok előtt Afganisztánban, ám a hatalomgyakorló tálib rezsim váratlanul úgy döntött, ezt mégsem teszik meg. Afganisztánban hivatalosan szerdán kezdődött a tanév, és a tavaly augusztusban hatalomra került iszlamista szervezet korábbi kitartó ígéreteivel szemben mégis a lányok oktatásból való kizárása mellett döntött. A döntést egy tálib illetékes is megerősítette.
A nemzetközi közösség a tálib hatalomátvétel óta sürgeti az ország vezetését, hogy nyissák meg a felső tagozatot a gyereklányok előtt. A rezsim mostani döntése valószínűleg nem nyeri el tetszését a nemzetközi adományozóknak, pedig az ország továbbra is egyre mélyülő humanitárius válsággal küzd. Segélyszervezetek szerint a lépés fokozta az Afganisztán jövőjét övező bizonytalanságot. A tálib rezsim a döntés meghozatalakor a nyugati támogatások megszerzésének reménye és a keményvonalas iszlamisták elvárásai között egyensúlyozott, és a jelek szerint utóbbi felé billent a mérleg nyelve.
Wahídullah Hasmi, a tálibok vezette adminisztráció külkapcsolati és adományozási ügyekkel foglalkozó képviselője az AP-nek azt mondta, hogy a döntést kedden késő este hozták meg.
Nem mondjuk, hogy örökre bezárnak
– mondta az iskolák felsőbb osztályairól Hasmi.
A Norvég Menekültügyi Tanács, amely évente mintegy 20 millió dollárt költ az afganisztáni alapfokú oktatás támogatására, még mindig nem kapott hivatalos választ táliboktól a hatodik osztály feletti lányok osztályainak megszüntetéséről. Berenice Van Dan Driessche a tanács érdekvédelmi vezetője azt mondta, a tizenegy tartományban, ahol jelen vannak, a lányok bementek az iskolába, de hazaküldték őket.
Az ENSZ szóvivője közölte, Deborah Lyons, az ENSZ különleges képviselője csütörtökön megpróbál találkozni a tálibokkal, hogy rávegye őket döntésük megváltoztatására.