Az Egyesült Államok csaknem húszmillió dollár értékben adományozott új fejlesztésű koronavírus elleni gyógyszereket Ukrajnának, a szállítmány már meg is érkezett, adta hírül vasárnap az ukrán média az Egyesült Államok kijevi nagykövetségére hivatkozva.
A humanitárius szállítmányt a Direct Relief kaliforniai segélyszervezet biztosította, a segélyszállítmányra vonatkozó megállapodásokat pedig az e héten tett amerikai látogatásának keretében írták alá Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Viktor Ljasko egészségügyi miniszter korábban elmondta, hogy olyan gyógyszerekről van szó, amelyeket az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer Felügyelet (FDA) már nyilvántartásba vett, és enyhe, illetve közepesen súlyos állapotú betegek kezelésére ajánlott, különösen akkor, ha fennáll az állapotromlás veszélye. A szállítmány 60 ezer flakon Bamlanivimab és Etesevimab nevű készítményt tartalmaz. A miniszter magyarázata szerint ezek olyan gyógyszerek, amelyek közvetlenül hatnak a vírusra, hozzákötődnek a vírus tüskefehérjéjéhez, megakadályozzák az egészséges sejtekbe való behatolást és a további reprodukciót, így felgyorsítják a koronavírusos betegek gyógyulását, megelőzik a szövődményeket, így azt is, hogy a beteg kórházi ápolásra szoruljon.
Az UNIAN hírügynökség közben arról számolt be, hogy a fővárosban, Kijevben és még három régióban (Luhanszk, Herszon, Csernyivci) haladta meg a százezer főre számított Covid-19-betegek száma a járványhelyzet szerinti legenyhébb zöld besoroláshoz szabott mértéket. Luhanszk, Lviv és Poltava megyékben pedig a koronavírusos betegek ellátására kijelölt egészségügyi intézmények leterheltsége lépte túl a megengedett normát. Jelenleg még Ukrajna egésze zöld kategóriában van, a szabályok szerint viszont ha egy régióban egy bizonyos időszakon át valamely mutató a megengedett szintet túllépi, át kell sorolni súlyosabb kategóriába., hogy a hónap közepétől szigorú korlátozásokat vezetnének be a fővárosban.