Kitört a La Soufrière vulkán a karib-tengeri Saint Vincenten, a sziget lakosait evakuálásra szólították fel – közölte pénteken a helyi katasztrófavédelmi hivatal (Nemo) az MTI szerint. Az 1234 méter magas La Soufrière-ből, ami a több szigetből álló állam fő szigetének, Saint Vincentnek az északi részén található, tíz kilométer magas füstoszlop szállt fel. A katasztrófavédelmi hatóság hamuesőre figyelmeztetett a térségben.
A vulkán belsejében korábban rázkódásokat mértek, amik arra utalnak, hogy láva tör a felszín felé. A Saint Vincent és a Grenadine-szigetek katasztrófavédelmi hatósága már csütörtökön megkezdte a vörös zóna, vagyis a vulkán közelében lévő területek mintegy 16 ezer lakosának az evakuálását. Az embereket hajókkal szállítják a közeli szigetekre, illetve Saint Vincent veszélyövezeten kívüli részeibe. A koronavírus-járvány hátráltathatja az evakuálást, ugyanis csak immunizált embereket engednek fel a hajókra és ezzel más szigetekre, elejét véve a járvány terjedésének.
Az évtizedekig szunnyadó tűzhányó tavaly decemberben kezdett el hamut szórni. A szigetcsoportnak mintegy százezer lakosa van. Vulkanikus aktivitást legutóbb 1979-ben jegyeztek fel. A La Soufrière 1902-ben történt kitörésekor több mint ezren vesztették életüket.
A világ túlfelén is kitört egy vulkán
Kitört pénteken a Franciaországhoz tartozó, indiai-óceáni Réunion szigetén található Piton de la Fournaise vulkán, az idén először – közölték a hatóságok az MTI szerint. A vulkánkitörés nem jelent veszélyt, mivel a térség teljesen lakatlan.
A vulkán péntek reggel kezdett felébredni, majd délután 3 óra körül a szeizmikus aktivitás egyértelműen megerősödött, amit – vulkanológusok szerint – gyors deformáció követett, jelezve, hogy a magma elhagyta a magmakamrát, és a felszín felé áramlik. A Réunion délkeleti részén található Piton de la Fournaise a világ egyik legaktívabb vulkánja, mintegy 20 alkalommal tört ki az elmúlt 10 évben; 2020-ban háromszor ébredt fel.