Bernie Sanders vermonti szenátor Twitteren ítélte el felhatalmazási törvény elfogadását, szúrta ki a Népszava. A demokrata elnökjelölt a posztban azt írta: a történelem során a tekintélyelvű vezetők mindig is kihasználták a válság pillanatait, hogy korlátlan hatalmat ragadjanak magukhoz.
Orbán a legutóbbi példa erre
– írta Sanders, aki hozzátette, hogy most fontosabb kiállni a demokráciáért és a jogállamiságért, mint korábban valaha.
Throughout history, authoritarian leaders have used moments of crisis to seize unchecked power. Hungary’s Orban is the latest example. Now more than ever we must stand up for democracy and rule of law. https://t.co/NWjKNPvGxp
— Bernie Sanders (@SenSanders) March 30, 2020
Nem csak a demokrata elnökjelölt szólalt fel a felhatalmazási törvény ellen, sőt, republikánus politikusoknak sem tetszik túlzottan a döntés. Jim Risch szenátor például közleményben fogalmazta meg aggályait.
Michael McCaul texasi republikánus képviselő szintén kifejezte nemtetszését a törvénnyel kapcsolatban, sőt, azt írta, szégyenteljes, hogy Orbán a koronavírus-járványt használja ki, hogy diktatórikus hatalmat szerezzen.
LR @RepMcCaul: “I am seriously concerned about the law that passed in Hungary today that declares an indefinite state of emergency. It is shameful that PM Viktor Orban is exploiting the #coronavirus pandemic to seize dictatorial powers.” https://t.co/uCkTNO8ze2
— House Foreign Affairs GOP (@HouseForeignGOP) March 30, 2020
Adam Schiff demokrata kongresszusi képviselő pedig már egyenesen úgy fogalmazott, hogy a demokrácia haláláról van szó.
This is how democracies die:
When they cede too much power, give in to the decrees of an autocratic ruler, punish dissent, and forget the past horrors of dictatorship.
Democratic freedoms must be safeguarded, especially in times of crisis. https://t.co/brYmZ3JJcu
— Adam Schiff (@RepAdamSchiff) March 30, 2020
Kiemelt kép: Mandel Ngan / AFP