Itt vagyunk
– mondta újságíróknak Guaidó, hozzátéve, hogy folytatják az utcai megmozdulásokat.
Hírügynökségek szerint az ellenzéki vezető hazatérésével a letartóztatását kockáztatja, mivel figyelmen kívül hagyta a vele szemben egy előzetes vizsgálat részeként elrendelt kiutazási tilalmat, és latin-amerikai körútra indult, hogy további támogatókat szerezzen magának a hivatalban lévő venezuelai elnökkel, Nicolás Maduróval szemben.
Mindnyájan tisztában vagyunk a politizálás kockázataival Venezuelában – közölte újságírókkal Guaidó, aki üdvözölte a jelen lévő diplomatákat és a sokaságot, amely azt kiabálta:
Igenis lehet!
Az EFE spanyol hírügynökség jelentése szerint többek között spanyol, francia, német, portugál, chilei és argentin diplomaták gyűltek össze, hogy fogadják és kísérjék a venezuelai ellenzéki vezetőt.
Az EFE korábbi beszámolói szerint venezuelaiak százai kezdtek el gyülekezni országszerte a Guaidó által meghirdetett megmozdulások alkalmából.
A venezuelai ellenzéki vezető arra figyelmeztetett:
Maduro úgy fog tenni, mintha soha nem próbált volna meg elnyomni és megosztani minket, ezért felszólította az állampolgárokat, hogy folytassák az utcai megmozdulásokat.
A Guaidót elsőként elismerő Egyesült Államok alelnöke, Mike Pence hétfői Twitter-bejegyzésében gyors reagálást ígért abban az esetben, ha az ellenzéki vezetőt visszatérését követően megfenyegetik, megfélemlítik, vagy ha erőszakot alkalmaznak vele szemben a venezuelai hatóságok.
Az EFE megjegyzi, hogy bár a Maduro-kormány még nem reagált Guaidó visszatérésére, az ellenzéki vezető belső köre szerint valós a veszélye annak, hogy letartóztatják őt.
Guaidó február 22-én a kolumbiai Cúcuta városába utazott, hogy megpróbálja onnan másnap bejuttatni a felhalmozott – javarészt az Egyesült Államok által küldött – humanitárius segélyeket Venezuelába, de a Maduróhoz hű fegyveres erők útját állták a szállítmányoknak. Eközben Brazíliából is megpróbáltak segélyszállítmányokat bejuttatni.
A venezuelai ellenzék az országot sújtó humanitárius válságra hivatkozva kérte a segélyszállítmányokat. Maduro azonban tagadja a válság létét, a gazdasági problémákért pedig az amerikai szankciókat teszi felelőssé. Szerinte a segélyszállítmány csak ürügy egy amerikai katonai beavatkozásra.
Azt nem tudni, hogy a kiutazási tilalom alatt álló Guaidónak miként sikerült átjutnia a Kolumbiával közös határon. Ő maga azt állította, hogy a venezuelai hadsereg segített neki ebben. Maduro ezzel kapcsolatban korábban kijelentette: Guaidónak emiatt bíróság elé kell állnia.
Kiemelt kép: Federico PARRA / AFP / Europress