A Reuters brit hírügynökség kérdéseire a Fehér Házban válaszolva felrótta Oroszországnak, hogy korlátozás alatt álló kategóriájú fegyvereket, cirkáló rakétának is nevezett robotrepülőgépeket állított hadrendbe. Közölte, ezt szemére fogja vetni Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, ha találkoznak, bár erről még nincs semmilyen időpont.
Kínával kapcsolatban kijelentette, hogy Peking, ha akarná, ráhatásával nagyon könnyen megoldhatná az Észak-Korea jelentette biztonsági kihívást. Trump nagyon dühös amiatt, hogy Észak-Korea ballisztikus rakétákat tesztel.
A kommunista rezsim jelentette fenyegetéssel szemben az egyik lehetséges megoldás az elhárító rakétarendszerek kiépítésének felgyorsítása a szövetséges Dél-Koreában és Japánban
– mondta, hozzátéve, hogy sok más megoldás is szóba kerülhet.
Trump bő egy hónapja az Egyesült Államok elnöke, és most először nyilatkozott országa atomarzenáljáról.
Én szeretném a legjobban, hogy egyetlen országnak se legyen atomfegyvere, de sohasem fogunk lemaradni egyetlen államtól sem – legyen az akár barát -, nukleáris fegyverzet tekintetében, az élen akarunk állni
– fogalmazott.
Az Egyesült Államok és Oroszország között a stratégiai fegyverek korlátozásáról szóló új START szerződés értelmében 2018. február 5-ére mindkét félnek egyenlő szintűre kell csökkenteni nukleáris arzenálját, és tíz éven át azon tartani – idézte fel a Reuters.
Trump az új START-ot egyoldalú alkunak minősítette, amerikai részről hasonlóan rossz megállapodásnak, mint az Iránnal kötött atomalkut.
Legyen szó a START-ról vagy az iráni ügyletről, jó alkuk megkötésébe akarunk belefogni.
(MTI, kiemelt kép: Getty Images Hungary)