Donald Trump csütörtök este azt állította, hogy Ronald Reagen 1980-as megválasztása óta soha senki nem kapott annyi elektori szavazatot, mint ő Hillary Clinton ellen.
Trump 306 elektori szavazatot zsebelt be és valóban, Ronald Reagen 1980-ban 525, majd négy évvel később 489 elektori szavazattal győzött.
Na most az a helyzet, hogy azóta
- George H. W. Bush 1988-ban 426
- Bill Clinton 1996-ban 379
- Barack Obama 2008-ban 365, 2012-ben pedig 332
elektori szavazattal került hatalomra, ami mind több, mint amennyit ő kapott.
Egy újságíró megkérdezte az elnököt, miért kellene bízniuk benne, ha hamis számokat mond.
Előbb azt kezdte el magyarázni, hogy ő a legnagyobb Republikánus győzelemre gondolt, de felvilágosították, hogy Bush is ugyanezt a pártot képviselte közel 30 éve.
Nem tudom. Én is csak kaptam az információt. Nagy volt a különbség, jelentős győzelem volt, egyetért ezzel?
Trump ezzel le is zárta a témát és rátért arra, hogy rendetlenséget örökölt Obamától.
Hogy őszinte legyen, teljes káoszt örököltem. Rendetlenség itthon is és külföldön is. Káosz. Sorra szűnnek meg a munkahelyek, minden vállalat Mexikóba és más helyekre költözik.
A beutazást szabályozó új rendeletet jövő hétre ígérte, az előző – egy bíró, majd egy fellebbviteli bíróság által fefüggesztett – rendelet helyett teljesen új elnöki rendelet kiadását helyezte kilátásba.
Munkaügy
Trump Alexander Acostát jelöli a munkaügyi minisztérium élére a jelöltségétől visszalépett Andrew Puzner helyett.
Alexander Acosta a floridai nemzetközi egyetem jogi karának dékánja, korábban az Szakszervezeti Kapcsolatok Országos Tanácsának elnökségi tagja, azt megelőzően pedig George W. Bush kormányában az igazságügyi minisztérium államtitkára volt. Ha a szenátus megszavazza őt, ő lesz a Trump-kabinet első spanyolajkú tagja.
Andrew Puzner szerdán jelentette be, hogy lemond miniszter-jelöltségéről, mert több republikánus szenátor jelezte, nem szavazza meg őt. Puzner egy gyorsétterm-láncolat elnök-vezérigazgatója volt.
Irán, nyomás
Az amerikai elnök szerint a nyomásgyakorlás addig tart majd, amíg a probléma nem oldódik meg. Donald Trump azonban nem fejtette ki részletesen, hogy kormányzata a szankciók mellett a nyomásgyakorlás milyen további formáival él majd a perzsa állam ellen.
Donald Trump szólt a terrorizmusról is, s azt mondta: “az Iszlám Állam úgy terjed, mint a rákbetegség”. Az elnök Iránt nevezte meg a terrorizmus fő támogatójaként.
A terrorizmus elleni küzdelem fontosságát hangsúlyozva leszögezte, hogy választási ígéretéhez híven újraépíti a szerinte legyöngült amerikai haderőt.
Kérdésre válaszolva Trumo cáfolta, hogy bármiféle kapcsolata lenne Oroszországgal. De hozzátette: az erről folyó viták az amerikai sajtóban kétségtelenül Putyin orosz elnöknek használnak.