Kerry mindazonáltal arra szólította fel a résztvevőket, hogy ne hagyjon alább a küzdelemben tanúsított eltökéltségük.
Az amerikai diplomácia vezetője úgy vélte, a 2014 júniusa óta a szélsőségesek kezén lévő, az Iszlám Állam iraki fellegvárának számító Moszul visszavétele lehet a dzsihadisták elleni küzdelem egyik fordulópontja. Ezt követően ugyanis a terroristáknak nem marad bázisuk Irakban.
A politikus mindenesetre hozzátette, a város visszafoglalásával párhuzamosan nem múlna el a terrorveszély.
Az Iszlám Állam elég realista ahhoz, hogy tudja, mikor kell változtatnia. A terrorcsoport jelenleg “a kvázi-államszervezetből globális hálózattá alakulás stádiumában van, és egyetlen célja, hogy a lehető legtöbb embert meggyilkolja.
Egy bagdadi diplomata előző napi értesülései szerint Haider al-Abádi iraki miniszterelnök már októberben elkezdené Moszul ostromát, iraki és amerikai tisztségviselők azonban egyelőre nem hoztak nyilvánosságra semmilyen menetrendet.
Az iraki hadsereg március 24-én indított offenzívát Ninive tartomány egészének visszaszerzésére, amelyben az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció is támogatja. Múlt héten sikerült ellenőrzésük alá vonni a kajarai légitámaszpontot, ami kulcsfontosságú lépés a Bagdadtól mintegy 400 kilométerre északra fekvő Moszul felszabadításához vezető úton. (MTI)