Sok fogoly halt már bele a kínzásnak minősülő körülményekbe – közölte az AI. A foglyok többsége civil, akiket azzal gyanúsítanak a hatóságok, hogy kapcsolatban állnak lázadó vagy ellenzéki csoportokkal.
A dél-szudáni hadsereg nem reagált a szervezet vádjaira, de már tavaly tagadta azokat a jelentéseket, amelyek szerint konténerekbe vagy csónakokba zárja foglyait.
Az AI legfrissebb jelentése a dél-szudáni fővárostól, Jubától mintegy 20 kilométerre fekvő Gorem nevű fogolytáborról készült vizsgálatról számol be. A jogvédő szervezetnek szemtanúk azt mondták, hogy látták, ahogy férfiakat és fiatal fiúkat tereltek egy konténerbe, és ahogy holttesteket vittek ki a táboron kívülre.
A kelet-afrikai országban április végén alakult meg az új egységkormány, amelyben a felkelők is helyet kaptak a kormány és a lázadó csoportok közötti békemegállapodás értelmében.
A 2013 végén kirobbant erőszakot Salva Kiir elnök és az alelnök, Riek Machar közötti hatalmi harc váltotta ki Dél-Szudánban. A konfliktus elmérgesedéséhez nagyban hozzájárult, hogy a két politikus két különböző népcsoport tagja. A békemegállapodás értelmében Machar újra alelnök lett az kormányban.
Az ENSZ szerint a dél-szudáni harcok során több tízezren vesztették életüket, és mintegy 2,4 millió ember menekült el otthonából, a legtöbben a szomszédos országokban kerestek menedéket. (MTI)