Nagyvilág

Európa vezetői nem tudtak megegyezni az ukrajnai békefenntartó erők küldéséről rendkívüli találkozójukon

Umit Donmez / ANADOLU / Anadolu via AFP
Umit Donmez / ANADOLU / Anadolu via AFP

Emmanuel Macron francia elnök hétfőn rendkívüli ülésre hívta a jelentős EU-tagországok, illetve az uniós intézmények vezetőit Párizsba. A találkozón részt vett Mark Rutte, a NATO főtitkára és Keir Starmer brit miniszterelnök is.

Az amerikai adminisztráció ugyanis a napokban sokkolta a világot azzal, hogy kedden tárgyalásokat kezdenek Oroszországgal a háború befejezéséről Szaúd-Arábiában, Ukrajna és Európa nélkül. (Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közölte, hogy nem tudtak a béketárgyalásokról, és nem fogja elismerni a részvétele nélkül létrejött megállapodást.)

Az Élysée-palotában tartott 3,5 órás hétfői tanácskozás után a vezetők továbbra sem tudtak egységes álláspontra helyezkedni Ukrajna kapcsán, pontosabban

nem tudtak megállapodni arról, hogy egy esetleges tűzszünet megkötése után csapatokat küldjenek Ukrajnába az egyezmény fenntartása érdekében.

Jean-Noël Barrot külügyminiszter a találkozó előtt elmondta, hogy tárgyalások kezdődtek arról, hogy Franciaország, Nagy-Britannia és Lengyelország, Európa „három nagy hadserege” legyenek-e azok, melyek szavatolják a jövőbeni tűzszünetet és a tartós békét Ukrajnában.

Starmer a tanácskozás után nyilatkozott a szükséges európai stratégiáról, a Guardian szerint azt mondta, hogy fenn kell tartani a „béke az erőn keresztül elvét”, ennek érdekében fokozni kell Ukrajna támogatását. A brit miniszterelnök azt is mondta: Európa ragaszkodik ahhoz, hogy minden Ukrajnának nyújtott garanciában részt kell vennie Amerikának, mert szerinte ez az egyetlen módja, hogy Oroszországot hatékonyan elriasszák a jövőbeni támadásoktól.

Starmer elmondta, hogy tartós békemegállapodás esetén fontolóra venné brit csapatok telepítését Ukrajnába,

és hozzátette, a jövő héten találkozik Donald Trumppal Washingtonban, ahol biztonsági kérdésekről is tárgyalnak majd.

Olaf Scholz német kancellár az egyeztetésről való távozásakor azt nyilatkozta, hogy az USA-nak és Európának meg kell osztani az Ukrajna biztonságáért viselt felelősséget. Hitet tett Ukrajna további támogatása mellett, és elmondta, hogy nem lehet diktátumot erőltetni az országra.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök szerint

a transzatlanti kapcsolatok „új szakaszba” léptek, ez a találkozó pedig megerősítette, hogy eljött az ideje annak, hogy „Európa sokkal jobban meg tudja védeni magát”.

Tusk már korábban jelezte, hogy Lengyelország nem küld csapatokat Ukrajnába, de továbbra is támogatni fogja katonai, pénzügyi és humanitárius segélyekkel az országot.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik